odenie Uruguajca Roberta Garcíu. S únoscami sa mal stret-núť aj gruzínsky prezident Eduard Ševardnadze. Gruzínsky minister bezpečnosti Djemal Gakokidze sa znova vrátil do dediny Dichaskari, kde približne 20 "zviadistov" držalo od štvrtka o.i. v zajatí štyroch medzinárodných pozorovateľov z ČR, Uruguaja a Švédska.
Český prezident Václav Havel, ako aj švédsky premiér Goran Persson už telefonovali E. Ševardnadzemu, bývalému sovietskemu ministrovi zahraničných vecí. Žiadali ho o mierové urovnanie tohto konfliktu. Taktiež uruguajský prezident Julio Sanguinetti napísal Ševardnadzemu list, v ktorom ho žiada o "nekrvavé" riešenie incidentu. "Momentálne obidve strany skúmajú okolnosti, za ktorých by bolo možné uskutočniť stretnutie "zviadistov" s prezidentom E. Ševardnadzem, nie však ako s predstaviteľmi exilovej vlády, ale ako s členmi opozičného tábora," povedal včera prezidentov hovorca Soso Čebukava. Gruzínska strana v sobotu potvrdila, že je pripravená na rozumný kompromis. Ďalšie podrobnosti však neuviedla.
Úloha OSN a Ruska
Približne 120 pozorovateľov OSN kontroluje dodržiavanie prímeria medzi Gruzínskom a Abcházskom z roku 1994. Abcházsko vyhlásilo v roku 1992 nezávislosť. Gruzínske vedenie reagovalo vyslaním vojenských jednotiek, ktoré sa však v októbri 1993 museli po porážke stiahnuť. Gruzínska republika sa po porážke obrátila na Rusko so žiadosťou o pomoc. Ruské jednotky odvtedy kontrolujú abcházsko-gruzínske hranice. Z Abcházska utieklo približne 250 000 ľudí.