BONN, POZNAŇ (TASR, ČTK) - V poľskej Poznani sa v sobotu uskutočnil prvý nemecko-francúzsko-poľský summit na najvyššej úrovni. Na spoločných politických rokovaniach sa stretli spolkový kancelár Helmut Kohl, francúzsky prezident Jacques Chirac a poľský prezident Alexander Kwašniewski. Na jednodňovej vrcholnej schôdzke vyjadrili podporu mierovej misii generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana v Iraku. "Vieme, že sa tam odohrávajú veľmi ťažké a dôležité rokovania," vyjadril sa poľský prezident. "Spoločne sme presvedčení, že generálny tajomník je správnou osobou na správnom mieste v správnom čase, aká len mohla byť poverená vedením tejto diplomatickej misie," uvádza sa v spoločnom vyhlásení, ktoré na tlačovej konferencii prečítal Kwašniewski.
Kohl, Chirac a Kwašniewski sa stretli v rámci tzv. Weimarského trojuholníka. Pri zrode tejto iniciatívy stál v roku 1991 vtedajší nemecký minister zahraničných vecí Hans Dietrich-Genscher. Ministri zahraničných vecí Poľska, Nemecka a Francúzska sa od tých čias každoročne stretávajú. Poznaňská schôdzka je však prvým stretnutím na najvyššej úrovni.
Všetci traja predstavitelia sa dohodli, že takéto stretnutia usporiadajú každoročne a budúcim hostiteľom bude Francúzsko. Hlavnou témou neformálnej poznaňskej schôdzky bola otázka členstva Poľska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii a situácia v strednej a východnej Európe. Osobitným bodom boli aj vzťahy s Ruskom vzhľadom na plánované májové vrcholné rusko-nemecko-francúzske stretnutie v Jekaterinburgu. Kancelár Kohl odmietol špekulácie, že jekaterinburský summit založí nejakú novú "diplomatickú geometriu" v Európe. Podľa jeho slov je účelom rokovania s Jeľcinom dosiahnuť to, aby v Rusku našli miesto pre "stabilnú demokraciu, voľný trh a sociálnu spravodlivosť".
Kohl aj prezident Chirac potvrdili, že Poľsko bude podrobne informované o obsahu rozhovorov s Jeľcinom, pretože "už sa dávno skončili časy, keď sa veľmoci dohovárali za chrbtom Poliakov". Chirac a aj Kohl nepriamo označili Poľsko za štát, ktorý bude hrať dôležitú úlohu na východnej hranici NATO, predovšetkým vo vzťahoch s pobaltskými krajinami, Ukrajinou a ďalšími štátmi východnej Európy. Podľa kancelára Kohla sú tri krajiny, bez ohľadu na vzájomné historické skúsenosti, priamo povolané na čo najtesnejšiu vzájomnú spoluprácu. Ako jeden z možných príkladov uviedol výstavbu železničnej trate, ktorá by viedla z Paríža cez Berlín a Varšavu do Moskvy.