ý počet vojakov, teda viac ako 30 000. Finančné dôvody prinútili vedenie NATO, aby pre novú misiu v Bosne upustilo od pôvodne uvažovaného názvu Odstrašujúce sily (DFOR). Príslušný odbor aliancie dospel k zisteniu, že zmena len jediného písmena v novom názve na všetkých vozidlách, ktoré mnohonárodné jednotky v Bosne používajú, by prišla najmenej na milión dolárov.
So stredajším rozhodnutím Rady NATO predĺžiť misiu SFOR včera súhlasili aj predstavitelia asi dvoch desiatok nečlenských krajín, ktoré sa na SFOR podieľajú. Vojenské orgány NATO začnú teraz pripravovať presný plán staronovej operácie. Jeho novinkou bude vytvorenie "mnohonárodnej jednotky špecializovanej na povinnosti súvisiace s udržiavaním verejnej bezpečnosti", ktorá bude podliehať veleniu SFOR.
Úlohou tejto jednotky bude najmä čeliť verejným nepokojom, cvičiť miestne policajné sily, vyvíjať tlak na úrady, aby plnili svoje povinnosti. Nebude však plniť bežné policajné úlohy. Mandát nového SFOR nebude časovo obmedzený. Po prvom prehodnotení operačného plánu po septembrových voľbách budú nasledovať ďalšie viac-menej každých šesť mesiacov - pokiaľ sa nedosiahne "také bezpečné prostredie a pevný mier, že prítomnosť vojsk pod velením NATO už nebude potrebná".