ou... Na rôznych školách sme vedeniu položili otázky: Vyskytol sa u vás prípad žiaka závislého od drog? Aký prístup ste zvolili?
Mária OPATOVSKÁ, riaditeľka Obchodnej akadémie Račianska 107, Bratislava: "Som stopercentne presvedčená, že neexistuje bratislavská škola, kde by tento problém nemali. My sme mali pred štyrmi rokmi prípad závislého dievčaťa, ktoré sa po prerušení štúdia vrátilo na školu a zmaturovalo. V týchto prípadoch sa bez okamžitej spolupráce s rodičmi nedá urobiť nič. Pri spolupráci s nimi sa vždy rozhoduje, či si stav žiaka vyžaduje napríklad 3-mesačné liečenie, po ktorom sa môže vrátiť späť, alebo dlhšiu liečbu s prerušením štúdia a až neskorším návratom. V takom prípade je závislosť ako iná choroba a dieťa je jednoducho na PN. Každý riaditeľ má záujem, aby jeho škola vyzerala v čo najlepšom svetle, preto nie každý vám na túto otázku odpovie pravdivo. Ja to hovorím na rovinu, lebo viem, že zamlčovanie v tejto veci je na škodu. Viem, že aj teraz evidujeme nejaké prípady."
Mária ZUZINDLÁKOVÁ, riaditeľka Obchodnej akadémie Hrobákova 11, Bratislava-Petržalka: "Pred tromi rokmi sme mali jeden prípad dievčaťa, u ktorého sme zaregistrovali, že zrejme berie drogy. Potvrdilo sa to, bola hospitalizovaná a po roku sa vrátila a zmaturovala. Pamätám sa, ako nám jej mamička veľmi ďakovala. Odvtedy som len počula, že je vraj čistá. Posledné dva roky takéto problémy našťastie nemáme. Nikto nesignalizoval, že by sa na hodinách niekto čudne správal, ale, viete, o popoludňajších aktivitách žiakov my nevieme. Raz sme však predsa len mali planý poplach. Učiteľovi sa zdali niektoré veci podozrivé a študent šiel - ale so súhlasom rodičov - na krvnú skúšku. Nič sa vtedy nenašlo. Viem, že rodičov sa to vtedy dotklo. Iní zase reagujú opačne - prijímajú, ak ich škola upozorní. Myslím si, že rodič musí vedieť prijať, že je tu nejaké podozrenie. Bez spolupráce s rodičmi je škola bezmocná."
Jozef HIPŠ, riaditeľ Školy úžitkového výtvarníctva J. Vydru, Palisády 51, Bratislava: "Nechceme sa tváriť, že našej školy sa tento problém netýka. Na verejnosti sa hovorí, že na umeleckých školách sa drogová závislosť vyskytuje častejšie a v oveľa vyššej miere. Je to zavádzajúce a nepravdivé tvrdenie. Najlepšie to môžu vyvrátiť odborníci so svojimi štatistikami o klientoch. Drogy sú tu a s nimi aj všetko to negatívne. Je povážlivé, ak niektorý riaditeľ odmieta čo i len pripustiť, že sa podobný jav môže objaviť aj na jeho škole. Nebagatelizujeme ani najmenší náznak objavenia sa drogy - aj u nás sme to už riešili."
Alena KŠINANTOVÁ, riaditeľka SOU vodohospodárskeho, Piešťany: "Riešili sme už taký problém. Pred časom sme si v septembri po prázdninách všimli, že jeden žiak je veľmi bledý. Podozrenie sa potvrdilo. Ten problém sme vlastne chytili v začiatkoch. Bol na liečení, na rok prerušil štúdium. Keď som potom v auguste v predstihu upozornila rodičov, že by mal od septembra nastúpiť, rodičia prišli do školy a oznámili mi, že chlapec do toho spadol znovu. Maximálne sme sa snažili vyjsť im v ústrety, ale nedalo sa to riešiť. Chlapec sa k nám nevrátil."
Riaditeľ neštátneho SOU (žiadosť o anonymitu rešpektujeme): "Máme jeden prípad. Mali sme podozrenie u jedného chlapca, ktorý sa správal čudne. Hneď sme zavolali jeho otca a ten s ním šiel k školskej lekárke. Potvrdilo sa, že má v tele stopy po droge. Chlapec sa nejaký čas liečil, našťastie nebol ešte veľmi závislý. Škola prisľúbila, že sa môže vrátiť. Po dvoch mesiacoch sa tak stalo. Samozrejme, stále sme v kontakte s jeho otcom. Bez rodičov by sme v žiadnom prípade nič nepodnikali. V spolupráci so psychológom sme dali aj ostatným rodičom do pozornosti, že neprehliadame drogový problém a že treba o ňom otvorene hovoriť. Zdá sa, že postoj školy bol dobrý, lebo teraz sa chlapec drží statočne, dokonca je aktívnejší. Vyzerá to, že maturitu zvládne dobre. Podľa všetkého prišiel k droge na nejakej diskotéke, lebo to odhalenie sa odohralo po víkende. Škola si je síce vedomá rizík, ale vždy musí podať pomocnú ruku."
Autor: ru