V mestách bývali v minulosti hlavnými organizátormi fašiangových sprievodov a zábav remeselnícke cechy

Fašiangy sú dodnes pre obyvateľov miest i dedín najveselším obdobím roka. V mestách boli hlavnými organizátormi fašiangových sprievodov a zábav remeselnícke cechy. Fašiangy boli totiž zároveň príležitosťou, pri ktorej sa z učňov stávali tovariši. V mäsiar

skom cechu ich najskôr okúpali v studenej vode, u garbiarov museli skočiť zo strechy do napnutej volskej kože. Pre prizerajúcich sa divákov boli tieto zvyky, podobne ako karnevalové sprievody v uliciach, zdrojom zábavy a príležitosťou pre neviazanú zábavu. Aj v Bratislave bolo v minulosti vždy mnoho remeselníkov. Hoci sa o fašiangových zábavách v dnešnom hlavnom meste nezachovalo toľko správ ako z niektorých iných slovenských miest, iste to bývali chvíle plné bujarej nálady i dobrého jedla. Tieto zvyky však začiatkom 19. storočia po zrušení cechov, mnohé i skôr, zanikli. Nahradili ich plesy a bály, ktoré sa stali príležitosťou fašiangovej zábavy pre široké vrstvy obyvateľov Bratislavy. Boli to bály maškarné i reprezentačné, plesy elitné i plesy holičov a kaderníkov, vinohradníkov alebo vojakov. Každý spolok, profesná, stavovská alebo etnická skupina považovali usporiadanie plesu či maškarného bálu za veľmi významnú úlohu. Zatiaľ čo plesy boli skôr oficiálne a škrobené, maškarné bály poskytovali účastníkom viac možností na žartovanie a uvoľnenú zábavu, čo umožňovali aj samotné masky, od ktorých sa očakávalo príslušné správanie. Pestrejšiu podobu si zachovali fašiangy v obciach v okolí Bratislavy. Na fašiangy bolo na dedinách nielen najviac zábavy, ale aj svadieb a zabíjačiek. Najveselšie boli posledné tri fašiangové dni. Tanečné zábavy, ktoré sa začali v nedeľu, pokračovali v miestnych krčmách až do utorka, keď sa pred polnocou končili pochovávaním basy alebo bubna (ako v Záhorskej Bystrici). V Devínskej Novej Vsi si mládenci v pondelok alebo v utorok požičali od hudobníkov nástroje a prezlečení za rôzne maškary obchádzali domy, robili žarty, vytancovali dievky a ženy, za čo dostali vajcia, šišky a klobásy. Vo Vajnoroch zas práve na fašiangy prijímali mládenci medzi seba osemnásťročných chlapcov. Títo najskôr chodili z domu do domu, gazdiné im nabodávali na šable slaninu, obdarúvali ich múkou, vajcami i peniazmi, ktorými sa chlapci "vykúpili" medzi mládencov. V Chorvátskom Grobe si zas mládež volila svojho "starušinu" - najodvážnejšieho mládenca, ktorý potom nosil pero s rozmarínom. K starým fašiangovým zvykom tu patrili aj "pecúchy". Bola to komisia zložená z richtára, podrichtára, dvoch výborníkov, hlásnika a prísažného, ktorí kontrolovali a "vymetali" komíny. Ich obchôdzka po domoch sa samozrejme neobišla bez pohostenia a žartov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K typickým fašiangovým jedlám patrili vždy šišky. A pretože Bratislava a jej okolie sú krajom vína, ani ono na nijakej fašiangovej zábave nechýbalo. Hoci to nebolo len víno, ktoré v ľuďoch počas fašiangového obdobia prebúdzalo dobrú náladu. Čas, v ktorom možno vybočiť z kolobehu práce a denného stereotypu vedeli oceniť naši predkovia, mali by sme sa vedieť uvoľniť aj my.

Autor: JURAJ ZAJONC (Autor je vedeckým pracovníkom Ústavu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 301
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 590
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 392
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 882
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 212
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 766
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu