Predstava 980 miliónovej Indie, v ktorej čele stojí žena, by pravdepodobne nikoho neprekvapila. Ak by však bola rodáčkou zo severného Talianska a navyše by bola praktizujúcou katolíčkou, to by už bolo pravdepodobne čosi úplne iné. A presne niečo podobné sa v súčasnosti v krajine, ktorá je sama osebe takmer samostatným kontinentom, v najbližších dňoch môže stať skutočnosťou. Dáma, ktorá spĺňa všetky predpoklady, sa volá Sonia Gándhí, narodila sa pred 51 rokmi neďaleko Turína a je vdovou po bývalom indickom premiérovi Rádžívovi Gándhím, s ktorým sa spoznala v roku 1960 počas štúdií v Londýne. International Herald Tribune, ktorý priniesol Soniin politický portrét, napísal, že svojím nedávnym rozhodnutím vstúpiť do predvolebného zápasu dokázala zelektrizovať inak nudné parlamentné voľby, ktoré sa v Indii konajú počas štyroch víkendov a vyvrcholia 7. marca.
Kritici o nej hovoria, že gestami i oblečením napodobňuje svoju veľkú svokru Indíru, dodnes však nezvládla hindi - najrozšírenejší indický jazyk, prejavy jej musia prácne prepisovať do latinky a nedokáže ich ani poriadne prečítať. Aj napriek tomu však pritiahla na predvolebné mítingy státisíce ľudí. Pre voličov Indického národného kongresu (INK) (s ktorého menom sú Gándhíovci nerozlučne spätí), sklamaných sériou finančných škandálov jej predstaviteľov, je Sonia novou nádejou; umiernení hinduisti, ktorých rozčaroval náboženský radikalizmus v súčasnosti najsilnejšej Indickej ľudovej strany (BJP), vidia v jej vychádzajúcej hviezde stelesnenie mýtu o príslovečnej indickej tolerancii a voliť ju budú pravdepodobne najmä mnohé ženy, odhliadnuc od ich etnického a náboženského pôvodu.
Koncom decembra, keď Sonia ohlásila svoju kandidatúru, bol Kongres na ceste k úpadku a mnohí by ho boli volili už iba kvôli tradícii. Dnes sú jeho šance omnoho väčšie aj napriek tomu, že v budúcom parlamente bude mať asi aj naďalej prím nacionalisticky orientovaná BJP. Nepodarí sa jej však pravdepodobne dosiahnuť polovicu kresiel v 545-člennom parlamente, a tak sa o moc bude musieť deliť s niekým iným. Znalci zložitého procesu vzniku indických koalícií tvrdia, že Soniine šance pri zisku aspoň 160-tich kresiel kongresovou stranou nie sú vôbec iba teoretické. Ona sama viackrát nepriamo naznačila, žeby o prípadnej ponuke premiérskeho kresla aspoň uvažovala. Jeden z jej politických rivalov, Atal Bihári z BJP, ju označil za agenta Vatikánu a neváhal pridať aj nelichotivé prívlastky ,cudzinec` a ,žena z domácnosti`. Indická politika bola však už od nadobudnutia nezávislosti v znamení silných osobností, ktoré v poslednom čase akosi chýbajú. Dokáže Sonia využiť ponúknutú šancu a neustálu popularitu ghándhíovskej dynastie?