Tak a máme tu ďalší prešľap parlamentu, presnejšie porušenie zákona o voľbách v kauze Spišák - Hruška. Na celej veci je najhoršie to, že na nezákonnosť vstupu p. Hrušku do parlamentu opozícia aj novinári vopred poslancov koalície upozorňovali. Zákon o voľbách hovorí v tomto bode úplne jasne o náhradníkoch a o tom, či je náhradník členom strany, ktorá ho do parlamentu delegovala, tam nie je ani slovo.
Nastúpenie p. Hrušku do parlamentu, teda evidentne predstavovalo porušenie zákona a navyše z nálezu Ústavného súdu vyplýva, že NR SR konala nad rámec zákona, keď k tejto veci prijímal uznesenie mandátový a imunitný výbor a následne plénum NR SR: Ústava totiž jasne hovorí, že štátne orgány môžu konať len to, čo ukladá zákon a výlučne v jeho rozsahu. Čo na to právni experti HZDS? Asi by ten chorý prvok na scéne bolo treba už konečne začať liečiť, no nie? Ale zase až také hrozné to nebude. Veď podobná kauza tu už bola a zatiaľ stále je a pre vládnu koalíciu má nález ÚS cenu asi len v hodnote toho papiera, na ktorom je napísaný. Jasne to dokumentuje výrok predsedu SNS Slotu - "ÚS SR nemá čo predpisovať parlamentu, pretože parlament je najvyšší orgán v štáte". Pýtam sa preto, načo je tu ÚS, keď jeho rozhodnutia nie sú rešpektované? Krajiny s demokratickou tradíciou dávno dospeli k poznatku, že orgány exekutívy aj zákonodarnej moci sa môžu vedome, ale aj nevedome dopúšťať aktov, ktoré nie sú v súlade so základným zákonom štátu - ústavou. Práve preto tieto krajiny ustanovujú ústavné, resp. najvyššie súdy ako úplne nezávislé inštitúcie na posudzovanie takýchto prípadov. A vo všetkých demokratických a právnych štátoch sa tieto rozhodnutia rešpektujú a plnia.
Svojho času aj premiér Mečiar hovoril, že zákon platí pre každého, pre predsedu vlády, parlament, všetkých ľudí a musí sa dodržiavať. (Mečiar: "Lustračný zákon platí, ale my sa ním neriadime.") Z celej duše súhlasím s premiérom. Dodržiavajme zákony všetci, obyčajní ľudia aj štátne orgány a ak ich porušíme, nesieme za to zodpovednosť, ale znovu všetci, teda aj štátne orgány, nielen obyčajní ľudia. Ináč nemôžeme hovoriť o právnom štáte.
Pán Spišák mal dostať ako poslanec ročný plat asi 0,5 mil. Sk. Ak koalícia bude nález rešpektovať, mali by mu to nahradiť. Kto však nahradí to, že plat poslanca neoprávnene poberal p. Hruška? Asi štátny rozpočet, teda my všetci. Keď ja nedodržím zákon a spôsobím škodu, musím ju nahradiť, prípadne ešte zaplatím pokutu. Prečo tak obhajujem p. Spišáka a dotkol som sa aj p. Gauliedera?
Osobne by som bol najradšej, keby subjekty typu HZDS, SNS a ZRS hrali úlohu ministraničiek poblúznených extrémistov, ale rešpektujem výsledky volieb, teda v konečnom dôsledku zákon a trvám na tom, aby ho rešpektoval aj parlament. Napríklad aj preto, že je platený aj z mojich daní.
Nevadí, že pre niektorých poslancov koalície je to len vreckové.
Autor: TOMÁŠ NEMEŠ, Košice