Akcie Slovnaftu potvrdili predpovede optimistov a v priebehu týždňa stúpli až ku 950 Sk, zároveň však v závere týždňa potvrdzujú predpovede pesimistov a zdá sa, že zastavujú svoj krátky rast. Na priamych obchodoch boli akcie Slovnaftu zobchodované v priebehu týždňa v objeme 102 mil. Sk pri priemernej cene 884 Sk, ležiacej pomerne výrazne pod úrovňou anonymného trhu.
Akcie VSŽ sa na trhu RM-S nedokázali dostať priemernou dennou cenou nad 650 Sk, keď túto hranicu pravidelne atakovali iba maximálnou dennou cenou. U akcií VSŽ bola cena pri anonymných obchodoch potvrdená aj pri priamych obchodoch, kde tieto boli zobchodované v objeme 584 mil. Sk pri priemernej cene 655 Sk. .
Výška čistého obchodného imania investičného fondu Tatra kupón fond, a.s. (TKIF), pripadajúca na jednu akciu, dosiahla k 31. januáru 1998 výšku 3 293 Sk. V porovnaní s koncom decembra tak poklesla o takmer 1,2 %, čo v hodnotovom vyjadrení predstavuje menej o 39 Sk. Na konci septembra minulého roku vykazoval Tatra kupón IF čistý zisk 295 Sk na jednu akciu napriek pokračujúcemu poklesu čistej hodnoty majetku, ktorý je stále menší ako pokles indexov trhu, je veľmi pravdepodobné, že bude aj v tomto roku vyplácať dividendu. Tá za rok 1996 dosiahla 166 Sk ( hrubá), rozhodujúcim dátumom bol 16. máj. Akú dividendovú stratégiu určí správca TKIF pre tento rok, nie je zatiaľ známe. S ohľadom na vývoj trhu sa však zdá byť málo pravdepodobné, že by cena akcií fondu mohla v preddividendovom nápore dosiahnuť vlaňajšie májové maximá ležiace okolo 2000 Sk. V poslednom týždni bol vývoj ceny akcií TKIF v znamení poklesu doplnenému v posledných dňoch širokým cenovým rozpätím, keď v piatok sa cena pri zobchodovaní i ba 10 kusov akcií vrátila na úroveň zo začiatku roka.
V zverejnenej správe sa predstavitelia Nafty Gbely vyjadrili k trendu poklesu ziskovosti spoločnosti. Podľa ich slov nesie tento v sebe štrukturálnu zmenu v tvorbe výkonov, v ktorých sa nenachádzajú obraty vychádzajúce z jednorazových finančných obchodov a v podstatnej miere je nižšia aktivácia sond. Z pohľadu vývoja ceny akcií dôležitejšie perspektívy tvorby zisku boli v tejto správe naznačené slovami o nových projektoch v dlhodobom investičnom procese, ktorý v súčasnosti spoločnosť uskutočňuje v širšom rozsahu v domácom a zahraničnom sektore, ktorý by mal Nafte zabezpečiť vyrovnanosť prevádzkových a výrobných kapacít do horizontu roku 2008. Dôležitým signálom bude pravdepodobne uzatvorenie zmluvy o spoločnom podniku s SPP a v neposlednom rade i jej podmienky. Pravda, pokiaľ tieto nebudú, tak ako sa stáva na Slovensku pravidlom, predmetom obchodného tajomstva.
Železiarne Podbrezová dosiahli podľa predbežných odhadov v minulom roku hrubý zisk 47,873 mil. Sk (približne 20 Sk na akciu). Železiarne pravdepodobne zopakujú výkon z rokov 1995-1996, keď zaznamenali čistý zisk na akciu na úrovni 9-15 Sk. Náznaky zlepšenia z prvého polroku minulého roku, keď železiarne vykazovali hrubý zisk 22 Sk na akciu, tak ostanú nenaplnené. Podľa predstaviteľov podniku sa na znížení zisku podpísali hlavne predovšetkým zvýšenie cien elektrickej energie a dovozná prirážka. (Železiarne pritom exportujú 80% svojej produkcie.) Na začiatku februára sa cena akcií železiarní ocitla na dlhodobom dne na 106 Sk, odvety iba mierne posilnila o približne 5%.
Podľa neoficiálnych informácií sa novým generálnym riaditeľom Biotiky stal Miroslav Otčenáš, ktorý pôsobil vo funkcii obchodno-marketingového riaditeľa firmy. Rozhodli o tom akcionári na mimoriadnom stretnutí 6. februára. Akcie Biotiky na túto správu nereagovali a naďalej odpočívajú na historickom dne na 180 Sk.
Chirana Prema ohlásila z minuloročných výsledkov zatiaľ iba nie výrazný pokles objemu predaja oproti úrovni roku 1996 o 5,1 mil. Sk na 1,537 mld Sk. Cena akcií Chirany pokračuje aj vo februári v poklese trvajúcom s malými prestávkami už od novembra 1996 a ich posledné dno leží na 125 Sk.
Uplynulý týždeň priniesol, aj keď iba mierne, predsa potešiteľné oživenie u akcií Drôtovne. Ich cena v prvom februárovom týždni ležala pri minimálnom záujme investorov na dlhodobom dne na 230 Sk, v poslednom týždni došlo k miernemu nárastu ceny nad 240 Sk pri týždennom objeme na anonymných trhov 14 tis. Sk. Omnoho zaujímavejšie vyzeral, aspoň pokiaľ ide o objem, trh priamych obchodov, kde bol zrealizovaný objem 26 mil. Sk pri priemernej cene iba 216 Sk.
Po dlhšom čase zažili zaujímavejší týždeň aj akcie Plastiky, ktoré síce stúpli iba o 5% na 325 Sk, v priebehu týždňa však dosiahli až na 350 Sk pri celkovom zrealizovanom objeme 62 tis. Sk.
Dlhodobo klesajúci trend sa podarilo zastaviť aj Slovenským lodeniciam, ktoré stúpli o 11% na 350 Sk. Akcie Chemolaku boli pri týždennom zisku iba o 1% zobchodované v objeme nad 70 tis. Sk.
Informácie poskytuje aj internetová adresa http://www.p67value.sk