BRATISLAVA (SITA) - Podľa Jozefa Košnára (SDĽ) vývoj inflácie v SR do značnej miere závisí od prijatia či neprijatia novely zákona o Národnej banke Slovenska (NBS) v parlamente. "Súčasná novela v prípade jej prijatia naruší pôvodný menový program NBS a výrazne oslabí jej samostatnosť v menovej oblasti. To by znamenalo, že NBS by ovládli majetkové a mocensko-politické záujmy. Tým by bolo hlavné poslanie centrálnej banky ohrozené," povedal. Reagoval tak na zverejnené údaje Štatistického úradu SR o januárovom raste inflácie meranom indexom rastu spotrebiteľských cien, ktorý medzimesačne dosiahol 1,9 %. Medziročne predstavovala miera rastu inflácie ku koncu januára 7,2 %. Centrálna banka pritom predpokladá v roku 1998 dosiahnutie hodnoty v rozmedzí 5,6-5,9 %
Ako uviedol J. Košnár, znamená to, že na otázku vývoja inflácie treba odpovedať podmienečne v závislosti od budúcnosti novely zákona o NBS. Poznamenal, že pokiaľ nechceme spôsobiť ťažko napraviteľný rozvrat v ekonomike, mali by sme si želať neprijatie uvedenej novely.
Na otázku, či má informácie o obsahu pripravovanej alternatívnej novely zákona o NBS, povedal, že vie len toľko, koľko je z médií všeobecne známe. "Múdrejší azda budeme, keď v najbližších hodinách, resp. dňoch schôdze parlamentu sa navrhne stiahnutie alebo presunutie súčasne predloženej novely," dodal.
V súvislosti s vývojom inflácie povedal, že tendencia k nárastu jej miery je evidentná už od poslednej tretiny minulého kalendárneho roka. Napriek tomu si myslí, že hoci vývojový trend je znepokojujúci, situácia nie je zatiaľ hrozivá a miera inflácie je ešte relatívne priaznivá. Na záver dodal, že pokiaľ budú rásť očakávania, že súčasná vládna koalícia, nevyberajúc metódy, zabezpečí svoje víťazstvo vo voľbách a bude pokračovať v súčasnej podobe hospodárskej politiky a uplatňovaní moci, budú rásť aj inflačné tlaky a očakávania.
Vývoj inflácie za prvý mesiac tohto roku netreba podľa podpredsedu NR SR Rudolfa Filkusa predramatizovať a robiť na jeho základe unáhlené závery. On osobne je toho názoru, že situácia sa v priebehu roka môže zlepšiť a prognózovaný inflačný trend sa dodrží.
Podľa poslanca Ľudovíta Černáka (DÚ) politický i ekonomický vývoj na Slovensku vytvára priestor pre úvahy o pokračovaní rastu miery inflácie. "Tlak na bankovú radu a guvernéra NBS a politické vyjadrenie premiéra o tom, že za súčasný stav slovenskej ekonomiky nesie zodpovednosť do veľkej miery NBS, smerujú k tomu, že vláda chce v predvolebných mesiacoch siahnuť po viacerých populistických opatreniach. Tieto by mali smerovať k zvýšeniu dôchodkov, možného ďalšieho zadlženia Fondu národného majetku, ktoré by zákonite zvýšili mieru inflácie a zhoršili postavenie SR," povedal.