é štáty vyslali v noci na včera zatiaľ na neznáme miesto do oblasti Perzského zálivu ďalších šesť "neviditeľných" bombardérov F-117A, ktoré posilnili vojenské sily západných spojencov pripravených na útok proti Iraku. Irak dal súhlas na sprístupnenie ôsmich prezidentských palácov vyslancom OSN pod podmienkou, že inšpekciu nevykonajú členovia UNSCOM, ale tím zástupcov medzinárodného spoločenstva zostavený K. Annanom. Podľa tlačovej agentúry AP tím OSN navštívil jeden z ôsmich prezidentských objektov, do ktorých Irak doteraz neumožnil vstup inšpektorom UNSCOM. Spojené štáty nebudú súhlasiť so žiadnym "platným" kompromisom, ktorý by neumožnil inšpektorom OSN neobmedzený prístup do irackých objektov, ktoré sú podozrivé, že ukrývajú zbrane hromadného ničenia alebo ich komponenty. Uviedol to včera americký minister obrany William Cohen na adresu šéfa OSN Kofiho Annana, ktorý podľa všetkého čoskoro navštívi Irak.
Pozvánku do Bagdadu odovzdal generálnemu tajomníkovi OSN v piatok večer v New Yorku veľvyslanec Iraku pri OSN Nizar Hamdún. Generálny tajomník OSN sa dostal pod silný tlak zo strany Moskvy a niekoľkých ďalších členov BR OSN, aby uskutočnil misiu do centra irackej krízy. Vláda amerického prezidenta Billa Clintona chce v priebehu budúceho týždňa pripraviť USA na plánovaný vojenský úder proti Iraku. Americká administratíva zároveň vyslala svojho veľvyslanca pri OSN B. Richardsona do Pekingu. Cieľom jeho misie je primäť Čínu ako člena BR OSN, aby nevyužila právo veta.
Predseda irackého parlamentu Sádún Hammadí prijal medzitým v sobotu v Bagdade veľvyslancov strednej a východnej Európy akreditovaných v Iraku a požiadal ich o podporu Iraku proti USA. Ak je pravda, že Irak presúva zariadenia na výrobu zbraní hromadného ničenia do Alžírska, Jemenu a Sudánu, ako o tom píše US News & World Report, potom to podporuje obvinenia, že Saddám disponuje týmito zbraňami, čo doteraz odmietal, uviedol americký minister obrany W. Cohen.