73-ročný Harris sa denne prebúdza pred úsvitom, nasadne do autobusu, potom ide asi míľu pešo a podrobuje sa osobnej prehliadke a dvojitému overeniu totožnosti. Je inšpektorom vozidiel na americkej námornej základni v kubánskom Guantaname, najviditeľnejším znamením pokračujúcej studenej vojny Washingtonu s Kubou.
Poradca oddelenia Ministerstva zahraničia USA pre kubánske záležitosti Thomas Gerth povedal, že mu nie je známe, že by niekde inde na svete ľudia žijúci pod nepriateľskou vládou jazdili za prácou do USA a platili ich v dolároch.
Americkí vojaci zatvorili brány do Guantanamu po tom, čo sa Castro chopil moci. Bezpečnosť základne posilnili a pri základni položili prvé míny. Väčšina asi z 3000 Kubáncov prestala jazdiť do práce, keď sa zo Spojených štátov stal nepriateľ. Iní zostali v múroch základne a so svojimi manželkami a deťmi vytvorili "exulantskú" obec. Malý počet vrátane Harrisa nechcel prísť o zamestnanie ani opustiť domovy.
Harris teraz dostáva v americkej mene každé dva dni 535 dolárov, čo je ďaleko viac ako mzda skoro všetkých jeho krajanov na juhovýchodnej Kube za mesiac. Až odíde do dôchodku, bude mať právo na dôchodok v dolároch.
Od toho času, čo sa brány základne zatvorili, sa počet Kubáncov, ktorí sem dochádzajú za prácou, znížil na terajších 21. Kubánských zamestnancov, ktorí zomreli alebo odišli do dôchodku, nenahradili. V súčasnosti je najmladšiemu dochádzajúcemu 57 rokov a najstaršiemu cez 80. Tí, ktorí ešte pracujú na základni, inkasujú dôchodok pre tých, ktorí už odišli do dôchodku, ale postupujúci vek stavia pred ostatných zamestnancov otázku, ako budú môcť inkasovať svoje peniaze od americkej vlády.
Autor: ČTK/Reuters