a monarchista - prisľúbil, že celonárodné referendum, v ktorom by sa občania mohli vysloviť k budúcemu štátoprávnemu usporiadaniu, sa uskutoční už na budúci rok. Austrálski zákonodarcovia neboli v otázke hlasovania úplne jednotní. Za republiku sa počas hlasovania vyslovilo iba 89 účastníkov konferencie a 52 bolo proti, zatiaľ čo ostatní sa hlasovania zdržali. Rozprava len potvrdila rozdelenie súčasných síl v parlamente na republikánov a monarchistov, ktorí sa snažia presadiť, aby formálnou hlavou Austrálskej federácia zostala aj naďalej britská kráľovná Alžbeta II., resp. jej nástupníci. Na druhej strane republikáni, ktorí majú v súčasnosti stále silnejšiu podporu voličov, chcú na zmenu využiť aj blížiace sa sté výročie vytvorenia nezávislého Austrálskeho zväzu, ktorý síce navonok ako člen Commonwealthu zostal podriadený Britskej korune (reprezentovanej guvernérom), v skutočnosti mal však svoj vlastný parlament a nezávislú zahraničnú i domácu politiku. Z hľadiska legislatívneho bude potrebné vyriešiť otázku, akým spôsobom by sa Austrália mohla pretransformovať na republiku, v ktorej čele bude volený prezident. Celý proces je totiž natoľko zložitý, že za 97 rokov existencie federácie sa ústavu podarilo zmeniť referendom iba 8 krát (zo 44 pokusov), pričom konečné slovo pri schvaľovaní zmien mala aj tak kráľovná.
Čo vôbec viedlo austrálsky parlament k otvoreniu otázky nezávislosti? V prvom rade je to veľký prílev prisťahovalcov, ktorí prichádzajú najmä zo "slobodných krajín". Samotní potomkovia bývalých britských kolonizátorov dnes vernosť kráľovnej považujú iba za prežitú formalitu. Navyše, Britská koruna po mnohých škandáloch nemá už vo svete tú vážnosť, akú mala pred "érou princa Charlesa". Nuž čo, zmena je život, a toto pravidlo pravdepodobne platí aj u protinožcov.
AUSTRÁLIA
Obyvatelia: 18 300 000
Rozloha: 7 682 300 km2
1770 - Moreplavec James Cook v službách anglického kráľa Juraja III. pristál v Botany Bay.
1788 - Anglická flotila kapitána Arthura Phillipa s 1 483-člennou posádkou pristála v Sydney a vyhlásila nové územie za britskú kolóniu.
1854 - Vznik hnutia za nezávislosť medzi írskymi zlatokopmi, namierený proti vysokým britským daniam.
1856 - Prvá koloniálna samospráva.
1901 - Šesť bývalých britských kolónií sa zjednocuje do Austrálskeho zväzu, ktorý je členom Britského Commonwealthu s vlastným parlamentom, avšak pod formálnou správou Britskej koruny.
1966 - Austrálsky dolár nahrádza britskú menu.
1984 - Britskú hymnu nahrádza austrálska.
1991 - Vzniká republikánske hnutie pod vedením premiéra Paula Keatinga, ktorý viackrát verejne demonštruje počas stretnutí s kráľovnou Alžbetou II. snahu o nezávislosť.
1996 - Premiérom sa stáva konzervatívec a monarchista John Howard.