BRATISLAVA (SME - sp, dio) - Parlament včera zvolil v tajnom hlasovaní za predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Štefana Harabina a za podpredsedu NS Jozefa Štefanka. Rozsiahla diskusia poslancov sa uskutočnila o kandidátoch na post dvoch podpredsedov NS SR. Okrem J. Štefanka vláda za podpredsedu NS SR navrhovala Stanislava Lehoťáka, tohto kandidáta však poslanci nezvolili. Za J. Štefanka hlasovalo 71 poslancov, proti bolo 54 a zdržalo sa 5 poslancov. S. Lehoťáka podporilo 61 poslancov, proti 62 a zdržalo sa 7 poslancov. Ústavnoprávny výbor odporúčal plénu NR SR S. Lehoťáka neschváliť s odôvodnením, že jeden podpredseda NS je postačujúci. Postoj niektorých poslancov však pravdepodobne ovplyvnili informácie o pozitívnom lustračnom osvedčení S. Lehoťáka. Pôvodný úmysel I. Šimka (KDH), že bude informovať o skutočnostiach dotýkajúcich sa cti a dobrého mena jedného z navrhovaných kandidátov na post podpredsedu NS s vylúčením verejnosti, poslanci neakceptovali. I. Šimko potom v diskusii vyhlásil, že v roku 1992 dostal opis pozitívneho lustračného osvedčenia jedného z kandidátov, ktorého v súčasnosti navrhuje vláda do funkcie podpredsedu NS.
(Dokončenie z 1. strany)
Vládni poslanci zväčša reagovali tvrdením, že lustračný zákon už neplatí. Poslanec HZDS D. Slobodník uviedol, že opozícia obviňuje ľudí z hriechov, ktoré sú premlčané. "Kľud, už sú to neplatné papiere. Už to nie je zbraň na vydieranie," boli repliky predsedajúceho A. M. Húsku. Predseda KDH J. Čarnogurský k výčitkám koaličných poslancov, že opozícia používa argument lustrácií, poznamenal: "Prvý, kto vyšiel s lustračnými osvedčeniami, bol V. Mečiar. Dobre si to zapamätajte, páni!" Rada sudcov SR a Sudcovská rada NS SR pritom neodporučila Š. Harabina, J. Štefanku, S. Lehoťáka do uvedených funkcií. Rada sudcov uviedla, že nie sú jej známe kritériá a spôsob výberu navrhovaných kandidátov. Rada preto navrhla zvážiť možnosť opakovaného výberu kandidátov z hľadiska ich prirodzenej autority, profesionálnej zdatnosti a osobnej úcty práve zo strany sudcov. S. Lehoťák je známy ako predseda senátu v spore medzi poslancom L. Nagyom a ministrom vnútra G. Krajčim v kauze zmareného májového referenda. Senát žalobu zamietol, čo S. Lehoťák zdôvodnil aj tým, že prezident M. Kováč porušil ústavu, keď spojil dve referendá do jedného. Podľa názoru viacerých právnikov Lehoťák prekročil kompetencie NS. J. Štefanko je známy z kauzy Feldek verzus Slobodník.
Poslanci včera až na druhýkrát odvolali z funkcie podpredsedu NS Ivana Majeríka. Prvýkrát návrh na odvolanie tajným spôsobom neprešiel, pretože sa na hlasovaní nezúčastnil dostatočný počet poslancov. Poslanec SDĽ Ľ. Fogaš v rozprave vyhlásil, že nesúhlasí, aby "boli ľudia odvolaní bez uvedenia dôvodov. Viem, že ide o funkcie, ktoré sa obsadzujú na základe dohôd v rámci koalície. Musí sa však brať ohľad na racionálne dôvody pre postup, ktorý koalícia zvolí. Nevidím dôvod, pre ktorý by mal byť doterajší podpredseda NS odvolaný". Minister spravodlivosti J. Liščák k tomu podotkol: "Je to jednoducho moja vec, ako to zdôvodním." Ako ďalej uviedol, "ak sa po dvoch volebných obdobiach naplnil pánu Majeríkovi čas po prekročení veku 65 rokov, podal som návrh, samozrejme po dohode s ním, na jeho odvolanie". Liščák dodal, že sa "veľmi pekne" poďakoval pánu Majeríkovi za jeho prácu. Sudcovská rada NS SR pritom neodporučila predložiť návrh na odvolanie I. Majeríka z funkcie podpredsedu NS SR.
Autor: SME-sp