Ktoré problémy rezonovali na konferencii najčastejšie?
"Konferencia mala vecný a konštruktívny charakter a bolo dobré, že SDK pozvala na konferenciu širokú odbornú verejnosť. Mám dobrý pocit, že program sekcie DU pre životné prostredie sa výrazne prejavil v spoločnom programe SDK vo všetkých jeho oblastiach. Na konferencii sme stručne zhodnotili súčasný stav a navrhnuté možnosti riešenia, ktoré vychádzajú z environmentálnej politiky SDK vo vzťahu k finančníctvu, hospodárstvu, pôdohospodárstvu, doprave atď. Hlavným problémom bolo posudzovanie ochrany človeka pred dosahmi súčasného ponímania environmentálnej politiky vládou SR. Konkrétne tu rezonovali otázky, ako riešiť energetiku, výstavbu diaľnic, vodných diel a iných zásahov do životného prostredia, napríklad aj v súvislosti s prípravou ZOH 2002 v Tatrách.
Zaoberali sme sa aj hodnotením súčasnej organizácie štátnej správy v ŽP v súvislosti so zrušením špecializovanej štátnej správy. Známy je tlak zo strany všeobecnej štátnej správy na nedodržiavanie odborných stanovísk predkladaných odbormi životného prostredia."
Na rokovaní ste osobne prezentovali materiál SDK: "Alternatíva SDK pre oblasť ochrany prírody a krajiny a ochrany prírodných zdrojov." Čo z toho najviac zaujalo?
"Všetci sme sa zhodli, že ochrana prírody a krajiny bude len vtedy účinná, keď budú všetky hospodárske rezorty, fyzické aj právnické osoby dôsledne rešpektovať právny stav - Zákon 287/94 Zb. O ochrane prírody a krajiny. Veľké pochopenie našiel návrh na zriadenie Fondu pozemkov ochrany prírody, ako aj reorganizácia Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). Navrhujeme ju reorganizovať na Správu chránených krajinných oblastí na báze Centra ochrany prírody a krajiny ako samostatného právneho subjektu. Ďalej navrhujeme obnovenie činnosti URBION-u Slovenska a ďalších centier odborných činností na báze zostávajúcich zložiek SAŽP, ktoré budú podriadené príslušným sekciám MŽP. Akceptovali sme aj návrh na prehodnotenie surovinovej politiky štátu, na reorganizáciu Geologickej služby a na zabezpečenie nielen ochrany vôd, ale aj ich racionálneho využívania."
Ktorými ďalšími problémami ste sa ešte zaoberali?
"Odborníci vyzvali na širokú diskusiu o účelnosti, ekonomickej efektívnosti a ekologických rizikách, spojených s dostavbou Jadrovej elektrárne v Mochovciach, a o prípadných alternatívach získavania energie, napríklad paroplynovými cyklami. Ďalšou témou bola výstavba diaľnic, rekonštrukcia železničnej siete a súvisiace dôsledky na investície do regiónov a rozvoja turizmu."
Ako hodnotíte výsledky z hľadiska dopracovania programu SDK v oblasti životného prostredia?
"Bolo veľmi dobré, že odborná verejnosť mala možnosť zoznámiť sa s tézami programu SDK. Do budúcnosti som navrhla organizovať odborné semináre špecializovaného zamerania pre jednotlivé oblasti ŽP. Dôležité budú aj odborné medzirezortné diskusie, ktoré pomôžu vyriešiť kompetenčné vzťahy medzi MŽP a kľúčovými hospodárskymi rezortmi."