Predseda Lekárskeho odborového zväzu Tibor Barta na prvom tohtoročnom stretnutí s novinármi zaželal občanom Slovenska najmä zdravie, lebo "situácia v zdravotníctve bude horšia a horšia". Čísla o tom, koľko by poskytovatelia zdravotnej starostlivosti potrebovali a koľko zdravotné poisťovne získajú, jeho slová potvrdzujú. Pravdepodobne každý občan chce byť zdravý, keď však ochorie, chce byť liečený a vyliečený, čo však bez peňazí nie je možné. Slovenské zdravotníctvo však nebude mať tento rok k dispozícii ani 49 miliárd, ktoré bude minimálne potrebovať, takže tento rok sa opäť prehĺbi jeho zadlženosť.
Na potrebách zmien sa síce zhodujú všetci, ktorí majú niečo spoločné so systémom zdravotníctva, horšie je to už s tým, aké zmeny by to mali byť. Zhodnú sa v jednom - zmeny by mali do systému priniesť viac peňazí.
V systéme však mohlo byť o takmer 5 miliárd viac, ak by občanmi zvolení poslanci schválili v štátnom rozpočte platby za tzv. štátnych poistencov vo výške 13,7 percenta z minimálnej mzdy. Zdravotné poisťovne nemuseli byť v situácii, v ktorej sú, ak by ministerstvo financií splnilo zákonnú povinnosť štátu podieľať sa na platobnej schopnosti poisťovne poskytnutím návratnej finančnej pomoci.
Zmeny sú potrebné, ale musia byť v prospech občana-poistenca. Redukcia lekární, hroziaca dlhšími radmi, to však určite nebude. Platenie lekárom a v lekárňach asi tiež nie. Sú to viac-menej nátlakové akcie, ktoré majú upozorniť občana na zlú situáciu, ale samotnú zlú situáciu neriešia. Vyhlásenia ministerstva zdravotníctva tiež nie.
Občana by však mali prinajmenšom prinútiť zamyslieť sa (nadávanie na lekárov a lekárnikov nepomôže), prečo má okrem zdravotného poistenia platiť aj zálohové platby lekárom, prípadne za všetky lieky v lekárni.
Niečo však môže urobiť aj občan. Okrem racionálnejšieho prístupu k liekom - veď je alarmujúce, že až 30 percent prostriedkov zdravotného poistenia ide práve na ne, a pritom podľa prieskumov až 30 percent z nich pacienti vôbec neužívajú, by sa občan mal zaujímať, či jeho zamestnávateľ skutočne odvádza poistné, ktoré mu stŕha zo mzdy.
Nemal by čakať, až lekárne budú síce otvorené, ale bez liekov, a lekári nebudú ordinovať, lebo v ambulanciách nebudú mať elektrinu, vodu, o prístrojovom vybavení nehovoriac, a nemocnice okrem akútnych prípadov budú pacientov odmietať.