
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
KOŠICE – Ihneď po zamietnutí návrhu Košíc, aby štát odkúpil mestské lesy za 980 miliónov, zareagovali niektoré banky, ktorým mesto dlhuje, nebankové inštitúcie a finanční makléri na slovenskom trhu. Prvá sa ozvala Credit Suisse First Boston (CSFB), ktorej Košice z čias primátorovania Rudolfa Schustera dlhovali zhruba 19,5 milióna mariek (10 mil. eur).
„Odpovedali sme žiadosťou o možnosť odkúpenia nášho záväzku, ktorý bol krytý mestskou zmenkou. Chceli sme ju kúpiť cez banku. Vedenie CSFB nesúhlasilo a žiadalo, aby sme dali súhlas na odpredaj predmetnej pohľadávky nimi určenej právnickej osobe,“ tvrdí košický primátor Zdenko Trebuľa.
Primátor vyslovil podozrenie, že o odkúpenie pohľadávky CSFB voči Košiciam mali záujem firmy, ktoré sa prostredníctvom exekúcií chceli dostať k strategickým rozvodom tepla v meste a výmenníkovým staniciam. Trebuľa: „Určité skupiny by takto rozhodovali o budúcnosti tepla pre Košice.“ Na základe týchto indícií mesto okamžite požiadalo CSFB, aby mohlo odkúpiť svoj záväzok samo.
„Peniaze sa nám podarilo zabezpečiť tak, že prvú splátku 50 miliónov korún sme dali z vlastných zdrojov, niečo ešte bolo z predaja spaľovne, na ďalšej sume sa podieľali aj iné inštitúcie v rámci mesta. Nasledujúcu dvestomiliónovú splátku sme zabezpečili predajom voľných komunálnych obligácií, emitovaných v roku 1999, so 16,5-percentným ročným výnosom. Kúpili ich VSŽ,“ vysvetlil primátor.
Dvesto miliónov nemajú Košice požičaných od VSŽ nadlho. Ide totiž o repoobchod na tri až päť mesiacov. Dovtedy by malo mesto obligácie vyplatiť. „Počítame s peniazmi, ktoré by sme mali získať predajom novej emisie mestských obligácií v minimálnom objeme pol miliardy korún. Vyplatili by sme tak ďalší balík dlhov. Ak obligácie odkúpi vláda, navrhli sme, aby Košice ručili rozvodmi tepla a výmenníkovými stanicami. Tým by sme sa poistili, že sa nedostanú do ‘cudzích rúk‘.“
Primátor Trebuľa nevedel spresniť, aké budú podmienky novej emisie komunálnych obligácií, ale pripustil, že emisia bude možno vo väčšom objeme ako 500 miliónov korún. Konkrétne podmienky budú známe až po rokovaní špeciálnej komisie na úrovni členov vlády Mikloša a Schmögnerovej.
K pätnástemu januáru sa zadlženosť Košíc blížila k 1,75 miliardy korún, pričom v roku 1999, keď dlh kulminoval, bola vo výške 2,2 miliardy korún. Za roky 2000-2001 sa predal mestský majetok v objeme 573 miliónov korún.
V súvislosti s postupom pri riešení predaja mestských lesov Trebuľa včera už o medzinárodnom tendri nehovoril. Podľa jeho slov vedenie mesta zvažuje variantu transformácie mestskej spoločnosti s ručením obmedzeným Mestské lesy na akciovú spoločnosť. „Jej akcie by sme ponúkli na trhu, pričom mesto by si ponechalo menšinový 34-percentný podiel. Z takto získaných peňazí by sme pokračovali v umorovaní dlhov a zároveň v spolupráci s PKB pracovali na reštrukturalizácii zvyšnej časti mestského dlhu.