nejším riešením pre oživenie slovenského priemyslu by bol zvýšený prílev priamych zahraničných investícií. Za rok 1997 zaznamenala priemyselná produkcia v SR rast v stálych cenách o 2 %. Objem priemyselnej produkcie dosiahol 563,5 mld Sk. Podľa predpokladov Štatistického úradu SR by mal pritom rast HDP v stálych cenách za minulý rok dosiahnuť 5,9 % pri objeme 641,9 mld Sk. Za rok 1996 pritom SR zaznamenal rast v priemysle o 2,5 % a za rok 1995 o 8,3 %.
Podľa analytika Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Juraja Renčka rast priemyslu dosiahnutý v minulom roku nie je veľmi presvedčivý a súvisí s rastom exportu. Ten dosiahol za minulý rok v bežných cenách síce úroveň 9,2 %, inflácia však bola až 6,1 %. Nízka dynamika rastu exportu bola podľa neho citeľná najmä v druhom polroku. "Negatíva, ktoré obmedzovali rast priemyslu v minulom roku, budú pretrvávať aj naďalej," skonštatoval analytik Creditanstalt Matej Letko. Medzi tieto negatíva zaradil vysoké úrokové sadzby, nedostatok priamych zahraničných investícií, všeobecný pokles ziskovosti v priemysle, ale aj sťažený prístup podnikov na európske trhy ako dôsledok vyradenia SR z prvej skupiny uchádzačov o vstup do Európskej únie. Dvojpercentné tempo rastu priemyslu však považuje analytik Creditanstalt za optimálny.
Medzi odvetvia, ktoré majú v SR veľkú perspektívu, zaradil analytik ING Barings Martin Barto napríklad automobilový priemysel, či výrobu spotrebnej elektroniky, najmä televíznych prijímačov. Dobré vyhliadky má okrem toho aj rafinérsky a chemický priemysel. Jeho slová podporujú aj zistenia Štatistického úradu SR, ktorý skonštatoval, že najvýraznejšie rástla produkcia v minulom roku v odvetviach výroba elektrických a optických zariadení (o 16,8 %) a výroba dopravných prostriedkov (o 14,6 %).
Otáznejšia je podľa analytika ING Barings situácia v strojárstve, ktoré má v SR vybudované veľké kapacity. "Strojárstvo už vykazuje určité náznaky oživenia, či sa mu však skutočne podarí oživiť, to uvidíme," povedal M. Barto. Zároveň odmietol ako nástroj na oživenie strojárskeho sektora vládny program revitalizácie, ktorý mal priniesť odpustenie dlhov štátu a najväčším bankám. Všetci analytici sa zhodli na potrebe ďalších zahraničných investícií do slovenského priemyslu. Masívne investície, ktoré uskutočňujú hlavne veľké podniky, by sa mohli prejaviť v miernom zvýšení dynamiky rastu produkcie.