Podozrenie zo zodpovednosti za útok padlo ihneď na separatistov, ktorí sa usilujú o nezávislosť tohto stredomorského ostrova od Paríža. Prvé výsledky vyšetrovania však účasť separatistov na tomto krvavom čine nepotvrdili. Korzickí nacionalisti vedú dlhodobú násilnú kampaň sprevádzanú atentátmi, ktoré však mali doteraz iba výhražný charakter. Ich akciám síce padlo za obeť aj niekoľko osôb, tie však pochádzali z radov rôznych separatistických ozbrojených skupín a polície. Útoky nacionalistov spôsobili vačšinou iba materiálne škody a sústredili sa na policajné stanice, pošty, turistické centrá a úrady, ktoré pre nich predstavujú francúzsku moc na ostrove. Niekoľkomesačný relatívny pokoj v "korzickej otázke" narušila koncom januára najsilnejšia nacionalistická skupina Front národného oslobodenia Korziky (FLNC) - historická vetva, ktorá ohlásila koniec prímeria vyhláseného po minuloročných parlamentných voľbách. Od skončenia prímeria však žiadne väčšie akcie nepodnikla. Piatkový atentát na korzického prefekta je teda v príkrom rozpore s doterajšou politikou nacionalistov. Aj strana A Cuncolta naziunalista, ktorá je politickým krídlom FLNC, atentát odsúdila. Zodpovednosť však prisúdila "nezodpovednému postoju Paríža", ktorý je podľa nej príčinou vzniku "všetkých druhov extrémizmu".
Ak policajné vyšetrovanie ukáže, že atentát na prefekta nesúvisí s koncom prímeria FLNC, môže to znamenať, že sa ho pokúsili zneužiť mafistické skupiny na ostrove, ktoré sú však prerastené s ozbrojenými skupinami. Nešlo by teda o národný boj, ale o "mafiánsky nacionalizmus". Atentát, ktorý nezapadá do politiky najsilnejšej nacionalistickej skupiny, môže však znamenať aj rozkol v radoch samotného FLNC. Tomu by mohla nasvedčovať aj skutočnosť, že o skupine Sampieru, ktorá sa k atentátu prihlásila, polícia nemá žiadne informácie. Ak by sa potvrdil rozkol v radoch separatistov, následné nekoordinované akcie "na vlastnú päsť" by mohli byť pre ostrov naozaj nebezpečné. Korzickí separatisti totiž disponujú arzenálom menšej armády. Do ich výzbroje patria pušky, samopaly, guľomety a pancierovky, plastické výbušniny a množstvo munície. Zbrane nezískavajú iba pašovaním, ale aj prepadávaním zbrojných skladov polície. Aj pištoľ Beretta, ktorou bol prefekt Erignac zastrelený, bola ukradnutá v októbri minulého roka v obci Pietrosella, kde neznámi ozbrojenci zajali skupinu policajtov.
Najnovšie násilie na Korzike však znamená, že sa francúzsky socialistický premiér Lionel Jospin bude stretávať s rovnakými problémami ako jeho pravicový predchodca Alain Juppé. Francúzska ľavicová vláda, ktorá prišla s "novým elánom", bude musieť venovať nezanedbateľnú časť tohto elánu aj Korzike.
Autor: Andrej Ďuríček (Autor je stálym spolupracovníkom SME)