„Starosta nám nechce pomôcť. Žiadame ho, aby nám dal postaviť nájomné byty. On hovorí, že nemá stavebné pozemky. Prosíme ho o vybudovanie kanalizácie. On argumentuje dokončenou plynofikáciou. Chceme si prihlásiť manželky na trvalý pobyt. On hovorí, že sa to nedá. A tak je to so všetkým,“ hovorí zástupca približne päťstočlennej rómskej komunity žijúcej v obci Vikartovce Martin Ščuka.
Medzi obvineniami, ktoré si starosta vypočul na verejnej schôdzi, sa najčastejšie opakovalo, že do vikartovských Rómov údajne neinvestuje toľko peňazí, koľko by na základe príjmov obce z podielových daní mal.
Starosta Pavol Sitiar sa bráni: „Postavili sme cestu k osade. Plynofikácia je kompletne ukončená. Stojí aj čistiareň odpadových vôd.“ Argumenty oponentov: „My nepotrebujeme plyn. Aj preto si prípojky zatiaľ vybavili len štyri rodinné domy. My potrebujeme kanalizáciu.“
Podobne je to aj s nájomnými bytmi. Miestni Rómovia si pamätajú slová ministra výstavby Ištvána Harnu, ktorý kedysi povedal, že iniciatíva na ich výstavbu má vychádzať od vedenia obcí.
„V kolónii žijeme ako na Aljaške. V novembri nám zamŕza vodovod a potom celú zimu musí väčšina z nás chodiť po susedoch a pýtať sa, či si môže nabrať vodu. A starosta zatiaľ vráža cigánske peniaze, čo dostáva na nás od štátu, do ostatnej obce. Zavoláme naňho inšpekciu, aby preverila hospodárenie. Mal by si uvedomiť, že je tu na to, aby sa staral,“ uviedol ďalší spomedzi nasrdených Rómov. Tento zámer potvrdil aj funkcionár popradskej organizácie ROI, ktorý prišiel na stretnutie.
ROBERT JURIŠ