konto z Panenských ostrovov, a za ktorými sa pod hlavičkou firmy Trade Management Company skrýva iba P.O.Box, či neoverených sponzorských daroch z Apeninského polostrova a kontroverznej privatizácii opavského obchodného domu Breda členom ODA Kamilom Kolkom čelí ODA aj podozreniu z nezákonného krátenia darovacej dane.
Podnikateľ Kolek sa okrem toho priznal, že prostredníctvom reklamnej agentúry zaplatil volebnú kampaň ODA na severnej Morave, o ktorej však strana vo svojom účtovníctve nemá žiadny záznam.
Ponechajme teraz úvahu, či Kolek v prípade Bredy (za ktorú zásluhou ministerstva hospodárstva a priemyslu - tradičného rezortu ODA, zaplatil namiesto požadovaných 100 miliónov Fondu národného majetku iba necelú polovicu) stranu iba vydiera, keď tvrdí, že k zaplatenie úplatku vo výške 2 miliónov bol prinútený. Oveľa závažnejšia je skutočnosť, že príslušné finančné úrady daňové úniky, ktoré v prípade ODA dosahujú niekoľkomiliónovú výšku, beztrestne tolerovali. Zachovať si voličskú priazeň bude pre Skalického stranu veľmi ťažké: na jednej strane stranícke vedenie na včerajšej tlačovej konferencii deklarovalo, že sa podozrivých peňazí zbaví, na druhej strane si je vedomé, že ich stranícka pokladnica je prázdna.
Sponzorské aféry znova oživili diskusiu o financovaní politických strán, ktoré je v ČR (podobne, ako aj v ostatných postkomunistických krajinách) natoľko nejasné, že strany môžu doslova podnikať. Za naoko nevinným výrazom "tunelovanie" sa tak skrýva nebezpečne úzke prepojenie hospodárskej kriminality s politikou. Podľa niektorých politológov by bol pre ČR užitočnejší napr. nemecký model - s každým voličským hlasom tam strana získava 1,30 DEM zo štátnej pokladnice, čo znamená, že voliči nerozhodujú iba o politickej moci tej-ktorej strany, ale aj o peniazoch v jej pokladnici. Sponzorské dary od určitej výšky okrem toho podliehajú oznamovacej povinnosti - hoci aj Nemecko má skúsenosti s prípadmi, keď si veľké firmy sponzorské dary rozdelili tak, aby sa zmestili do limitu a mohli ostať v anonymite. Rozpísaním darov na niekoľkých nastrčených sponzorov - podobne, ako to bolo v prípade Šrejbrovho daru ODS - okrem toho dochádza k daňovým únikom.
Na včerajšej tlačovej konferencii zástupcovia ODA pod tlakom verejnosti oznámili, že všetky nejasné sponzorské dary pošlú na humanitárne účely. Hlavný problém však naďalej zostáva - bez jednoznačnej zákonnej úpravy financovania politických strán sa nemôže zabrániť tomu, aby sponzorské aféry nepokračovali aj v budúcnosti.
Autor: EVA GRUBEROVÁ, Praha (Autorka je stálou spolupracovníčkou