V početných interview, ktoré poskytol ako neoficiálny šéf novej plnoformátovej a celoplošnej televízie na Slovensku, Vladimír Železný často opakoval, že divákom hodlá ponúknuť „politicky úplne neutrálnu televíziu“. Od začiatku marca do konca septembra však bude TV JOJ vystavená veľkému pokušeniu vplývať na podobu budúcej vlády. Dôvod je prozaický. Ďalší kabinet ju totiž môže pripraviť o to, čo teraz dostala. Teda o dve frekvencie, vďaka ktorým zasiahne takmer tri štvrtiny územia krajiny.
Pridelenie žilinskej a bratislavskej frekvencie televízii Global nebolo konečné a definitívne. Jedno z pridelení má platnosť len do konca roku 2002, druhé do konca roku 2003. Potom ich vláda môže zrušiť rozhodnutím, že sa obe frekvencie použijú na digitalizáciu televízneho vysielania. O tom, či životne dôležité frekvencie TV JOJ zostanú, alebo nie, teda rozhodne kabinet, ktorý vzíde zo septembrových parlamentných volieb. Vladimír Železný priznal, že českí investori išli „do veľkého rizika“, keď predpokladali, že ak sa digitálne vysielanie nerozbieha ani vo väčších krajinách, tak sa nerozbehne ani „teresteriálne digitálne vysielanie na území malého Slovenska“. Faktom však zostáva, že aj keď sa naozaj nerozbehne, vláda môže o „požičané“ frekvencie požiadať. Redaktor týždenníka Trend Konštantín Čikovský preto skonštatoval, že každý, kto by bol v koži topmanažérov alebo majiteľov TV JOJ, snažil by sa získať vplyv na členov budúcej vlády, „aby sa pre digitalizáciu nerozhodli“.
V zásade existujú iba dve cesty k získaniu takého vplyvu: buď úzkostlivé dodržiavanie korektných vzťahov so všetkými politickými stranami, ktoré môžu mať vplyv v budúcej vláde, alebo stavenie na jedného koňa, teda na špeciálne vzťahy s tým, koho odhadnú ako faktického víťaza budúcich volieb. Iba nasledujúci polrok ukáže, ktorou cestou sa vydá Železného JOJ.