a ruského ministerstva zahraničných vecí Gennadij Tarasov. Podľa jeho slov Rusko vždy presadzovalo, aby iracké obyvateľstvo bolo zbavené čudnej humanitárnej katastrofy, ktorá ho postihla v dôsledku medzinárodných hospodárskych sankcií. Podľa agentúry AFP včera Tarasov povedal, že existujúca rezolúcia OSN "neoprávňuje (Spojené štáty) použiť silu proti Iraku". "Podľa názoru Ruska platné rezolúcie OSN nedávajú nikomu právny podklad začať ozbrojený útok na Irak. Položme si všetci otázku: Aké sú reálne dôsledky použitia sily voči Iraku? Nikto z nás na ňu nepozná odpoveď," uviedol. Rusko v súčasnosti vedie intenzívne diplomatické rokovania v snahe vyriešiť irackú krízu politickou cestou. Moskva včera zopakovala pondelňajšie vyhlásenie o tom, že Irak zmenil názor a stavia sa pozitívne k požiadavke sprístupniť prezidentské paláce kontrolnej komisii OSN.
Americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová včera navštívila Bahrajn ako tretiu krajinu Perzského zálivu v snahe získať podporu v eventuálnej vojenskej akcii proti Iraku. Albrightová, ktorá od nedele navštívila Kuvajt a Saudskú Arábiu, vyjadrila po rokovaní v Bahrajne vieru, že krajiny z oblasti Perzského zálivu budú so Spojenými štátmi spolupracovať v prípade vojenského konfliktu s Irakom. Bahrajn vraj rovnako ako Kuvajt plne podporí Washington v eventuálnej vojenskej akcii. Saudská Arábia zatiaľ nedala povolenie na využitie svojich vojenských základní pre americké bojové lietadlá. Albrightovú bude v oblasti Perzského zálivu nasledovať americký minister obrany William Cohen, ktorý bude od nedele do utorka rokovať s predstaviteľmi všetkých šiestich štátov zálivu o koordinácii eventuálneho "zásadného leteckého útoku".
Izraelská vláda včera reagovala na kritiku verejnosti znepokojenej možnosťou irackého útoku na Izrael a začala vysvetľujúcu kampaň. Vláda informuje obyvateľov o opatreniach, ktoré plánuje prijať v prípade útoku. Hoci minister obrany Jicchak Mordechai upozornil na to, že pravdepodobnosť irackej agresie je veľmi malá, ministerstvo financií požiadalo parlament o 240 miliónov šekelov (69 miliónov USD) na to, aby vláda mohla zabezpečiť dostatočný počet plynových masiek a ďalšieho materiálu určeného na ochranu obyvateľstva. Izraelské nemocnice začali nácvik pohotovostných situácií a farmaceutické firmy vyrábajú 24 hodín denne antibiotiká, ktoré by mohli pomôcť, ak by Irak použil proti Izraelu biologické zbrane.