USA: "Za vznik terajšej situácie nesie plnú zodpovednosť Irak," vyhlásila ministerka zahraničných vecí M. Albrightová, ktorá je od nedele na Blízkom východe, kde sa snaží získať podporu pre prípadnú vojenskú akciu. Prezident Clinton varoval Bagdad, že USA sú odhodlané zabrániť irackému predákovi použiť zbrane hromadného ničenia. USA sú pripravené na vojenský zásah, či už s medzinárodnou podporou, alebo bez nej, a to silou 30 lodí a 300 lietadiel, ktoré zhromaždili v Perzskom zálive.
VEĽKÁ BRITÁNIA ako jediná západoeurópska krajina bezvýhradne podporila americký plán vojensky donútiť Husajna k poslušnosti. Zmyslom vojenského zásahu by malo byť vyvinutie nátlaku na Irak, aby sa podrobil rezolúciám OSN. Podľa Londýna čas pre diplomaciu rýchlo vyprcháva a vyzerá to, že diplomacia nefunguje.
RUSKO je hlavným stúpencom mierového riešenia konfliktu, pretože podľa Jeľcina "politické možnosti urovnania irackého problému nie sú zďaleka vyčerpané". Predseda dolnej komory ruského parlamentu G. Selezňov sa vyjadril, že "tragický vývoj udalostí okolo Iraku može svet priviesť na pokraj tretej svetovej vojny". Situácia dosahuje čoraz hrozivejšie rozmery, je stále viac informácií o tom, že útok je možný a je blízko, uviedol minister J. Primakov.
FRANCÚZSKO sa k možnosti použitia sily voči Iraku stavia zdržanlivo, je to údajne nežiadúci krok a skúsenosti z minulosti ukázali, že to nefunguje. Paríž však neplánuje Washington v prípade vojenského zásahu odsúdiť, hoci "nové vzdušné údery problém Iraku nevyriešia". Krajina galského kohúta považuje situáciu za vážnu a je toho názoru, že "stanovisko prezidenta Husajna je neprijateľné".
ČÍNA včera zopakovala svoj odmietavý postoj voči použitiu sily na vyriešenie irackej krízy, ale zároveň vyzvala Bagdad plniť požiadavky OSN. Peking dúfa, že zúčastnené strany preukážu snahu vyhnúť sa konfliktu a stupňovaniu krízovej situácie.
IRÁN v pondelok vyzval arabské štáty Perzského zálivu, aby sa postavili proti americkej vojenskej akcii proti Iraku. Americké vojenské prípravy údajne ohrozujú regionálnu bezpečnosť. "Pokoj a bezpečnosť Perzského zálivu, ktorá existuje vďaka spolupráci, priateľstvu a dobrej vôli regionálnych štátov, je ohrozovaná rozmiestňovaním nových amerických síl." Iránski oficiálni predstavitelia vyjadrujú radikálny nesúhlas s americkou vojenskou akciou.
KUVAJT ústami emira al-Ahmad as-Sabáha prisľúbil americkej šéfke diplomacie M. Albrightovej plnú podporu americkému postoju v kríze, ktorý necháva všetky možnosti otvorené, aby sa bolo možné ubezpečiť o tom, že Irak zničil všetky biologické, chemické a jadrové zbrane.
JAPONSKO upozornilo, že postoj Iraku by mohol mať veľmi vážne dosledky, preto japonská diplomacia vyzvala Bagdad, aby spolupracoval so zbrojnými inšpektormi. Vývoj okolo krízy v súčasnosti Japonsko intenzívne konzultuje s USA.
TURECKO je spolu s Moskvou a Parížom horlivým zástancom mierového postupu. "Je nutné, aby tento problém bol vyriešený cestou diplomacie, ale rovnako je nutné, aby Irak rešpektoval všetky príslušné rezolúcie OSN," zdôraznil minister obrany I. Sezgin.
PORTUGALSKO podporuje USA v prípadnom vojenskom útoku. Portugalsko hrá zvláštnu úlohu, pretože vlastní leteckú základňu Lajes na Azorských ostrovoch, ktorá by mohla v chystanej vojenskej akcii zohrať významnú logistickú úlohu.
IZRAEL si ponecháva právo v prípade napadnutia odpovedať vojenskými prostriedkami, vyhlásil minister obrany J. Mordechaj. Vláda sa rozhodla začať vysvetľovaciu kampaň, pretože medzi Izraelčanmi stále rastie strach z irackých raketových hlavíc naplnených nekonvenčnými zbraňami.
Autor: Spracoval (mibu)