Slávnosť, sprevádzaná menšími obradmi, začala už v nedeľu, keď sa v niekoľkých obrovských stanoch vztýčených v Civitavecchii vzhľadom na túto príležitosť, vystriedalo viac ako 5000 osôb. Mnoho veriacich putovalo aj do neďalekého mestečka Pantano, kde je Madona v miestnom kostole vystavená.
Sadrovú sošku Panny Márie vysokú asi 30 centimetrov priviezol vo februári 1995 do Talianska španielsky opát, ktorý ju zakúpil v chorvátskom pútnickom meste Medjugorie. Vzápätí po premiestnení do Talianska začala podľa veriacich soška roniť krvavé slzy. O dva mesiace neskôr to potvrdil aj miestny biskup Girolamo Grillo, ktorému vraj niekoľko krvavých sĺz kvaplo pri modlitbe na ruky.
Nasledovali vedecké analýzy iniciované súdnymi úradmi. Rozbor zaschnutých sĺz na tvárach sošky preukázal, že ide o mužskú krv. Biskup Grillo nedávno informoval, že k záhade Panny Márie z Civitavecchie sa chystá vysloviť aj Vatikán. Podľa týchto správ vatikánska Kongregácia pre doktrínu viery rozhodla "predložiť záležitosť týkajúcu sa plačúcej Madony vyšším miestam".