"Medzi Slovenskom a Poľskom neexistujú otvorené problémy. Naše rozhovory pomôžu zintenzívniť spoluprácu medzi rezortmi zahraničných vecí, hospodárstva, vnútra, dopravy oboch krajín," konštatovala ministerka zahraničných vecí SR Zdenka Kramplová po skončení rokovania s poľským rezortným kolegom Bronislawom Geremekom v pondelok v Zakopanom. Upresnila, že v krátkom čase by sa mala rozšíriť zmluvnoprávna základňa slovensko-poľských vzťahov a ďalšie rezortné i medzivládne dohody by sa mali podpísať ešte v tomto roku. "Je v záujme Poľska, aby sa Slovensko stalo členom Európskej únie a NATO a tieto jeho snahy bude poľská vláda plne podporovať," zdôraznil B. Geremek po rokovaniach so šéfkou slovenskej diplomacie Zdenkou Kramplovou.
Nešlo o RASIZMUS
Z doterajšieho vyšetrovania prípadu líbyjského študenta, ktorý bol zranený v nedeľu na diskotéke v brnianskom Boby centre, vyplýva, že nešlo o rasovo motivovaný čin. Na stretnutí s novinármi v Brne to včera potvrdil riaditeľ Mestskej polície Jaroslav Přikryl. Zároveň zdôraznil, že zranený 22-ročný Alí Ngar Mahmat je synom administratívneho atašé Líbye v ČR a nie líbyjského veľvyslanca. Pri potýčke utrpel Líbyjčan stredne ťažký otras mozgu. Podľa Přikryla existuje dôvodné podozrenie, že napadnutý bol pod vplyvom alkoholu alebo toxických látok, čo potvrdí či vyvráti vyžiadaná lekárska správa. Zatiaľ boli vypočúvaní šiesti účastníci incidentov, medzi ktorými sú i dvaja Slováci.
SPOR O CYPRUS V HAAGU?
Grécky minister zahraničných vecí Théodore Pangalos včera v interview pre denník Ethnos vyhlásil, že Turecko by nič nezískalo v prípade, že by konflikt medzi Aténami a Ankarou riešil Medzinárodný súdny dvor (MSD) v Haagu. Podľa gréckeho ministra si je turecká vláda "vedomá chabosti svojich argumentov, a preto uteká pred týmto riešením". Ponuka Atén, aby v spore rozhodol MSD, má za cieľ "konfrontovať Turecko s vlastnou anomáliou" a upozorniť na jeho prístup medzinárodné spoločenstvo. Posledným z dlhotrvajúcej série sporov medzi Aténami a Ankarou je rozhodnutie Grécka o vybudovaní leteckej základne v gréckej časti rozdeleného ostrova Cyprus.
náhrada ZA NAGYMAROS
Dohoda medzi Maďarskom a Slovenskom o spornom Vodnom diele Gabčíkovo-Nagymaros sa podľa rakúskej agentúry APA možno priblížila. APA s odvolaním sa na opakované správy maďarskej tlače uvádza, že náhrada za nerealizovanú priehradu v Nagymarosi má byť vybudovaná pri obci Pilismarót v najvýchodnejšej časti komáromskej župy. Maďarská vláda síce ešte neprezentovala alternatívu s Pilismarótom ako svoj oficiálny návrh, avšak "všetky známky hovoria pre Pilismarót, kam už dopravili stavebné stroje na pozemné práce", ako vyhlásil nemenovaný predstaviteľ občianskej iniciatívy Dunajský kruh v rozhovore pre agentúru APA. Pilismarót leží pri Dunaji asi 40 kilometrov nad Nagymarosom.
ŠTÚDIUM SLOVAKISTIKY
Od zimného semestra 98/99 bude zriadená na Katedre slavistiky Univerzity vo Viedni - predbežne na dva roky - hosťovská profesúra slovakistiky. Je preto možné zvoliť si slovakistiku ako druhý študijný predmet (v kombinácii s voliteľnými predmetmi: dejiny východnej Európy, právo alebo hospodárstvo). Doteraz to bolo možné iba v kombinácii s inými slovanskými jazykmi (ruština, poľština, čeština).V študijnom roku 1998/99 bude viesť hosťovskú profesúru doterajší slovenský lektor na Univerzite vo Viedni doc. František Koli a v študijnom roku 1999/2000 by to mal byť doc. Glovňa.