Telefonické rozhovory z mobilných telefónov umožňujú organizovať krádeže v bankách a obchodných domoch a navyše ohrozujú činnosť počítačov a rušia pracovníkov. Pražská centrála Československej obchodnej banky v Prahe vydala preto plošný zákaz používať mobilné telefóny v priestoroch banky aj pre vlastných zamestnancov. V USA a vo Švajčiarsku sú pritom podobné opatrenia ešte prísnejšie. O zákaze používať mobilné telefóny zatiaľ neuvažujú supermarkety, a to napriek tomu, že sa vyskytli prípady dorozumievania sa gangu zlodejov. Podľa názoru kriminalistov sú "mobily" bežne používané pri organizovanom zločine, ale polícia je bezmocná. Možno zakázať a trestať používanie telefónov počas jazdy autom, no v občianskom živote by to bolo porušením Listiny práv a slobôd.
SKONČIL SA NAJDLHŠÍ ŠTRAJK V USA
Až príchod nového majiteľa ukončil uplynulú nedeľu najdlhší štrajk v dejinách Spojených štátov. Asi 550 odborárov hotela Frontier v Las Vegas prerušilo prácu 21. septembra 1991 pre odmietnutie ich požiadaviek o zvýšenie platov a zlepšenie pracovných podmienok. Návrat 300 lojálnych zamestnancov do hotela, za ktorý nový majiteľ zaplatil 167 miliónov dolárov, sprevádzala "streľba" pri otváraní šampanského. Na slávnosti nechýbal ani šéf najsilnejších kuchárskych odborov Jim Arnold, guvernér štátu Nevada Bob Miller a známy reverend Jesse Jackson.
NEPREJDE PANAMSKÝM PRIEPLAVOM
Z Miami po Karibiku premáva najväčšia osobná loď na svete, 101 000 tonová Carnival Destiny, ktorá pre svoje rozmery neprejde ani Panamským prieplavom. Je dlhá 297 m a široká 40 m, pojme 3400 cestujúcich, o ktorých sa stará viac ako 1000 členná posádka. Okrem dvoch veľkých dvojpodlažných reštaurácií je na jej palube sála pre 1400 divákov, 20 barov a kasíno. Do vonkajšieho zábavného komplexu patria štyri bazény - jeden so zaťahovacou sklenenou strechou, terasy na opaľovanie a vírivé bazény. Primát Carnival Destiny nepotrvá však asi dlho. Už v máji spustia totiž na vodu jej konkurentku, Grand Princess, s výtlakom 109 tisíc ton.
KODANSKÁ VÍLA UŽ MÁ OPÄŤ HLAVU
Malá morská víla na kodanskom nábreží má už zase svoju hlavu. Štyri týždne po tom, čo neznámi vandali hlavu tejto slávnej bronzovej sochy odlomili, včera mestský architekt Per Langse Christensen oznámil, že víla je už zase celá. Tri dni po barbarskom čine odovzdal hlavu sochy starej 84 rokov neznámy maskovaný muž súkromnej televíznej stanici TV2. K odrazeniu hlavy sa prihlásila Feministická radikálna frakcia (FRF), ktorá však priznanie vzápätí odvolala s tým, že to mienila len ako "happening". Návštevníci Kodane si budú môcť vílu prezrieť počas víkendu po odstránení debnenia, za ktorým bola po vandalskom čine ukrytá. Hlavu Malej morskej víly odlomili nezistení páchatelia už v roku 1964, no originálna časť sochy sa nikdy nenašla.
RADIKÁLNY PROTEST
Sedem väzenkýň, vrátane dvoch tehotných žien, sa vo väznici v bolívijskom meste Cochabamba nechalo v nedeľu svojimi kolegyňami pripútať o drevené kríže. Ukrižovaním vyjadrili solidaritu s desiatimi väzňami, ktorí rovnakým činom vystupňovali v piatok svoj štrajk za zlepšenie podmienok vo väzeniach. Akcia je súčasťou štrajku, ktorý pred týždňom začalo v žalároch po celej Bolívii približne 2000 väzňov, ktorí si odpykávajú tresty za drogové delikty. Hlavnou požiadavkou je možnosť návštevy rodín za policajného sprievodu, čo sprísnený bolívijský zákon tejto kategórie väzňov neumožňuje.