LAUSANNE - Európsky krasokorčuliarsky šampionát v Lausanne ponúkol pri porovnaní s vlaňajším šampionátom v Bratislave nezmenený obraz. Rusko je suverénne veľmocou číslo jeden, keď z dvanástich medailí získalo osem. A to ešte chýbali obhajcovia prvenstva Pľuščenko medzi mužmi a športová dvojica Berežná-Sicharulidze. Nižšia však bola celková kvalita, medzi ženami len raz 5,9 a šestky dostali iba tanečníci Anissinová s Peizeratom (po jednej v originálnom a voľnom tanci).
Dôležitejší je však pohľad smerom k ZOH 2002 v Salt Lake City. Silné zastúpenie domácich, kanadských a ázijských pretekárov Európanom rozhodne situáciu sťaží. Napokon, zdalo sa, ako keby všetci čosi šetrili a skrývali pred olympijskou súťažou, ktorá je na rozdiel od každoročných šampionátov len raz za štyri roky. Čochvíľa tridsaťročná Maria Butyrská po sobotňajšom zlate (a troch veľkých chybách) len krútila hlavou. „Ani neviem, čo sa vlastne stalo, ale som rada, že je z toho zlatá. Bol to totiž môj posledný európsky šampionát,“ povedala po tom, čo získala najcennejší kov, hoci nebola najlepšia vo voľnej jazde.
To najlepšie však na šampionáte predviedli tanečníci, aj keď ich budúcnosť na ZOH nie je garantovaná. Marina Anissinová s Gwendalom Peizeratom vrátili talianskym rivalom Barbare Fusarovej-Poliovej a Mauriziovi Margagliovi bratislavskú prehru. „Bol to čistý a bezchybný program, sme spokojní,“ tvrdila Anissinová. Rovnaké slová bolo počuť aj z úst Margaglia. Kto ich môže objektívne rozsúdiť? Tance sú vecou vkusu, a nie exaktných športových kritérií.
Najlepší slovenský výsledok matematicky dosiahli súrodenci Oľga a Jozef Beständigovci na 13. mieste medzi športovými dvojicami. Sklamali však svojím správaním po voľnej jazde, čo videli všetci na televíznej obrazovke. Na ZOH by mali uzavrieť súrodenecký mier a sústrediť sa na výkon. Najpočetnejšia výprava v samostatnej histórii však najúspešnejšia nebola.
Pozitívom bol životný výkon sólistu Sviatka (17. miesto) a solídna premiéra Gerasimenkovej s Futášom (14. miesto), ktorí spolu jazdia len od leta. Babiaková odviedla štandard, ale postupne klesala v poradí (napokon 15.). Mladý Kinčík podľa očakávania ako jediný neprešiel kvalifikačným sitom. Na ZOH bude pozícia v prvej dvadsiatke úspechom či už pre „športovku“, alebo sólistku. Keďže v prvej desiatke neskončil nikto, na budúcich ME v roku 2003 v Malmö sa môže zo Slovenska predstaviť len jeden zástupca v každej disciplíne. Pravdepodobne skutočnosť zodpovedajúca úrovni slovenského krasokorčuľovania.
(sita)