
Elijah Wood hrá v očakávanom megahite Pán prsteňov. FOTO – TASR / AP
USA / Veľká Británia 2001, 165 minút. Scenár: Peter Jackson, Phillippa Boyens, Frances Walsh, Stephen Sinclair. Réžia: Peter Jackson. Kamera: Andrew Lesnie. Hudba: Howard Shore. Hrajú: Elijah Wood, Liv Tyler, Ian McKellen, Christopher Lee, Cate Blanchett, Ian Holm, Viggo Mortensen, Sean Austin, Orlando Bloom
Najočakávanejší film roka – megahit, úvodná časť trilógie nakrútená podľa Tolkienových kníh, privádza na plátno hobitov, elfov, trpaslíkov, čarodejníkov aj následníkov trónu a najmä večný boj dobra a zla. Mýtus sa tu spája s dobrodružstvom, výpravnosť s poéziou.
Epicky bohatý dej je založený na putovaní s prsteňom, ktorý ukrýva moc. Prsteň totiž slúži po návrate svojmu pôvodnému zlému pánovi, takže nezostáva nič iné, než ho raz a navždy zničiť. To je však možné len na tom mieste nepriateľského územia, kde prsteň prišiel na svet, a dlhá cesta má veľa nebezpečných nástrah.
Mandolína kapitána Corelliho (Captain Corelli‘s Mandolin)Veľká Británia / USA / Francúzsko, 131 minút. Scenár: Shawn Slovo. Réžia: John Madden. Hudba: Stephen Warbeck. Hrajú: Nicolas Cage, Penélope Cruz, John Hurt, Christian Bale, David Morrissey
Podľa bestselleru spisovateľa Louisa de Berniéra nakrútil tvorca oscarového Zamilovaného Shakespeara John Madden rovnomenný epický príbeh fatálneho milostného vzťahu zrodeného počas druhej svetovej vojny.
Je rok 1940 a grécky ostrov Kefallénia je skutočným rajom na zemi. Na kontinente umierajú ľudia vo vojnovom besnení, ale sem doliehajú ozveny bojov len prostredníctvom rádia a novín.
Grécky sen o ubránení ostrova pokoja sa rozplýva, keď sa na modrom nebi roztvoria prvé talianske padáky a na vyhriatom piesku slnečných pláží sa udomácnia Mussoliniho delostrelci.
Politické súvislosti majú vo filme Mandolína kapitána Corelliho takú istú dôležitosť ako grécka nátura a nevyspytateľnosť lásky, ktorá ignoruje, kto je krajan a kto nepriateľ.
Román Luisa de Berniéra sa stal roku 1995 knihou euro-ázijskej oblasti. Kto ju čítal, vyčíta filmu to aj ono, čo je však prípad každej adaptácie. Tá scenáristky Shawn Slovovej, nie je bezchybná, ale vzhľadom na presvedčenie o nesfilmovateľnosti mnohovrstevnatého románu ju môžeme odporúčať ako vydarenú.