depozít Ba1. Uvádza sa to v správe, ktorú agentúra zverejnila na Internete.
Agentúra Moody`s je znepokojená vysokým schodkom bežného účtu platobnej bilancie SR a deficitom štátneho rozpočtu. "Tie sú v čoraz väčšej miere financované zo zahraničných pôžičiek, a to predovšetkým krátkodobých," pripomína agentúra. Vysoké úrokové sadzby, ktoré majú podporovať slovenskú korunu a obmedzovanie likvidity z dôvodu rastúcej spotreby domácností, zvyšujú nároky na splácanie dlhovej služby štátu a nútia firmy financovať svoju prevádzku a investičné potreby zo zahraničných zdrojov. "Vysoký obchodný deficit má štrukturálnu podstatu a administratívne opatrenia s cieľom obmedzenia importu zrejme nepovedú k výraznému zlepšeniu," tvrdí uznávaná ratingová agentúra.
Úvahy o znížení ratingu Slovenska zo strany renomovanej agentúry Moody`s považujem za výsledok politiky tejto vlády, povedal pre tlačovú agentúru SITA predseda Sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS) a poslanec Národnej rady (NR) SR Jaroslav Volf.
Podľa hovorcu Slovenskej demokratickej koalície (SDK) a poslanca NR SR Mikuláša Dzurindu (KDH) sú tieto úvahy dôsledkom vládnej politiky vo všetkých oblastiach, transformáciou hospodárstva počnúc zahraničnou politikou končiac. Podľa neho je to dôsledok aj toho, že sa zle privatizuje, čím sa dostáva do problémov väčší počet podnikov, že vláda nie je schopná plniť svoje záväzky i v súvislosti s preplácaním dlhopisov. Ďalšími dôsledkami sú podľa jeho slov zlé ukazovatele zahraničnoobchodnej bilancie, platobnej bilancie, ako i prepadávanie sa rozpočtového hospodárenia. "Tieto agentúry jednoducho na takýto vývoj reagujú," dodal M. Dzurinda.
Úvahy o znížení ratingu Slovenska poslanca NR SR Ľudovíta Černáka veľmi mrzia. Keby bola vláda podľa neho realizovala reštrukturalizáciu, diverzifikovala zdroje, zabezpečila lepší výber daní do štátneho rozpočtu a zabezpečila menší podiel šedej ekonomiky, mohlo mať Slovensko rating vyšší, a nie nižší. "Po voľbách sa bude musieť situácia skonsolidovať a ukázať svetu, že trend SR nie je kolísavý, ale charakteristický zlepšujúcimi sa makroekonomickými ukazovateľmi," dodal Ľ. Černák.
Poslanca NR SR Michala Baránika (HZDS) prekvapuje rozhodnutie svetovej ratingovej agentúra Moody`s Investors Service prehodnotiť ratingové hodnotenia devízových depozít troch slovenských komerčných bánk (Všeobecná úverová banka, Slovenská sporiteľňa a Poľnobanka), ako aj ratingu podriadených devízových dlhov dvoch slovenských bánk s možnosťou ich následného zníženia.
Ako pre agentúru SITA povedal, argumenty, ktoré táto inštitúcia uvádza ako dôvod, sú v rozpore s reálnou skutočnosťou. Zdôvodnil to tým, že situácia sa na Slovensku oproti minulému roku zlepšuje.
"Znižuje sa schodok platobnej bilancie a vláda prijala opatrenia, ktoré smerujú k vyrovnanému štátnemu rozpočtu. Vďaka tomu sa v tomto roku znižuje schodok štátneho rozpočtu oproti minuloročnému o 32 mld Sk," uviedol. Podľa neho, ak nemala agentúra dôvod zhoršiť rating v predchádzajúcom roku, tak v roku 1998 takéto opatrenie vôbec nezodpovedá realite. Nemyslí si, že úvahy ratingovej agentúry mohla ovplyvniť situácia, ktorá vznikla v Investičnej a rozvojovej banke na prelome minulého roka. "Myslím si, že na základe jednej banky nemajú dôvod znižovať rating druhým bankám," poznamenal. Na záver dodal, že nepovažuje rozhodnutie Moody`s za oprávnené a zodpovedajúce realite. "Ak tak rozhodli, mohli k tomu dospieť len na základe nepresných informácií," povedal.