, ktorý si vraj sám hovorí "srbský Adolf". Zločinov, v ktorých dôsledku na neho v roku 1995 vydal zatykač medzinárodný tribunál v Haagu pre zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY), sa mal dopustiť v roku 1992 ako veliteľ zajateckého tábora Luka neďaleko Brčka. Vo vyhlásení aliancie, pod ktorej velením misia SFOR v Bosne prebieha, sa konštatuje, že akcia sa uskutočnila bez incidentu. Bližšie podrobnosti sa však neuvádzajú.
Podľa niektorých zdrojov NATO v Bosne, citovaných agentúrami, Jelišiča zadržali v oblasti mesta Bijeljina na severovýchode Bosny, kde v súčasnosti býva. Agentúra AFP citovala nemenované, ale "spoľahlivé" zdroje, podľa ktorých zásah uskutočnili americkí vojaci za pomoci príslušníkov SFOR iných národností. "Táto akcia SFOR slúži ako ďalšie varovanie všetkým tým, ktorí sú obžalovaní z vojnových zločinov a ktorí stále unikajú, že aj oni sa budú musieť zodpovedať," zdôrazňuje sa vo vyhlásení NATO. Agentúry sa rozchádzajú v počte vrážd, z ktorých je tento Srb priamo obžalovaný. Podľa niektorých je ich 16 a podľa iných až 60. V obžalovacom spise sa uvádza, že v ním vedenom tábore povraždili stovky Moslimov a Chorvátov.
Včerajšia akcia bola v poradí treťou podobnou akciou SFOR, pri ktorej v Bosne zadržali ľudí podozrivých z vojnových zločinov.