# Pán prezident, aký význam majú takéto stretávania sa prezidentov stredoeurópskych štátov?
"Na stretnutiach sa neprijímajú záväzné či zmluvné rozhodnutia. Proces integrácie však nespočíva len na úradníckej práci v Bruseli a na aplikovaní rozhodnutí na príslušných ministerstvách v členských a asociovaných krajinách, tento všestranný proces sa musí dostať hlavne do povedomia občanov. Stretnutia prezidentov mali byť nielen symbolom toho, že pokračuje proces zjednocovania Európy, ale dôkazom toho, že integrácia nie je iba záležitosťou vyspelých demokracií v členských krajinách EÚ, ale aj v transformujúcich sa krajinách. Práve preto, že chceme všetci na starom kontinente žiť podľa rovnakých pravidiel, je veľmi dôležité, aby najmä občania v postkomunistických krajinách boli na to pripravení. Keď o tom na stretnutiach debatujú prezidenti, zaoberajú sa touto témou nielen politológovia a publicisti, ale i občania."
# V akom štádiu rozvoja sa ocitá občianska spoločnosť v postkomunistických krajinách, v akom v SR?
"Túto tému som navrhol aj preto, že sme si vedomí, že od toho, aká je občianska kultúra, závisí aj politická kultúra. Od toho, aký je proces sebauvedomovania občana, jeho suverenity, nezávislosti, závisí aj to, ako sa vyvinie vzťah občan - štát. V našej krajine je približne rovnaká situácia ako u susedov, ale v čomsi sme pokročili podľa mňa viac dopredu. Napríklad i v množstve a pestrosti mimovládnych organizácií tretieho sektora, občianskych združení a nadácií. Preto sme do programu levočského summitu zahrnuli aj stretnutia s niektorými pozoruhodnými predstaviteľmi občianskych združení a regionálnej samosprávy. Nechceme sa chváliť, skôr umožniť našim ľuďom konfrontovať si i pri takejto príležitosti vlastné skúsenosti s poznatkami v iných krajinách."
# Akú rolu prisudzujete v rozvoji občianskej spoločnosti mimovládnym organizáciám, ktorých je na Slovensku okolo 14 tisíc? Nezhorší sa postavenie samospráv, ak sa ocitneme mimo hlavného prúdu zjednocovania Európy?
"Ak by sme sa nedajbože ocitli mimo EÚ, postihlo by to nielen mimovládne organizácie a samosprávy, ale všetkých občanov Slovenska. Malo by to neblahé politické, ekonomické dôsledky, preto o tom nechcem čo len v čiernych predstavách uvažovať. Skôr si myslím, že tie prednosti, ktorými disponujeme, by sme mali čo najrýchlejšie a najintenzívnejšie využiť, aby tretí sektor významnejšie vplýval na občiansku kultúru. Ľudia, ktorí v ňom pracujú, majú na to nesmierne predpoklady. Otázkou je iba to, ako tento príklad rozšíriť aj na tých občanov, s ktorými občianske združenia a nadácie spolupracujú. Možno aj z levočskej diskusie vzíde množstvo nápadov, ktoré sa môžu preniesť do života."
# Je myšlienka národne orientovaného štátu v protiklade s ideou rozvoja občianskej spoločnosti?
"Podľa môjho názoru nie je v rozpore. Hovoril som o tom už i na predchádzajúcom stretnutí v Slovinsku. Uvedomujeme si, že u nás a v krajinách, ktoré nedávno získali samostatnosť, akoby sa niekedy zdalo, že tieto procesy sú protikladné. Ale usilujeme sa o to, aby sme jednak naplnili národnú ideu, ale samozrejme demokratickým obsahom. Nestačí nám zotrvávať iba na národných hodnotách, musíme do nich vnášať rovnako dôležitý občiansky princíp. Ak by sme si zakladali iba na národnom princípe, nemohli by sme sa podieľať na procese zjednocovania Európy, do ktorého patríme a o ktorom snívame. Preto musíme stavať na rozvoji civilizačných hodnôt, na ktorých stojí a padá Európa dnes a ktoré vlastne spájajú rôznorodé krajiny s jediným cieľom, aby mohli zabezpečiť dôstojnejší život všetkým obyvateľom kontinentu."
# Levoča bude zrejme vaším posledným prezidentským summitom. Aké posolstvo by ste z neho chceli do sveta vyslať?
"Že na Slovensko sa bude môcť svet pozerať ako na spoľahlivého partnera bez ohľadu na pretrvávajúce vnútropolitické problémy. Slovensko je porovnateľné so susednými krajinami, pokiaľ ide o vzťah občanov k demokratickým hodnotám, k európanstvu, k potrebám integrácie. Že záujmy SR sú skutočne totožné so zjednocujúcou sa Európou. Každý sa môže ocitnúť vo svojom vývoji v zložitých situáciách. Aj Slovensko. Preto potrebujeme morálnu i politickú podporu, aby sa imidž našej krajiny zlepšoval. Aby sa vytvárali podmienky pre rýchlejší ekonomický rozvoj, reštrukturalizáciu, rozvoj zamestnanosti, slovom pre zlepšovanie životných podmienok našich občanov. Chceli by sme, aby sme boli krajinou, do ktorej sa oddá investovať, krajinou, ktorá chráni investorov, ich kapitál a súkromný majetok. Krajinou, kde sú podnikatelia váženými osobnosťami, dôležitými subjektmi, ktoré sú hnacím motorom ekonomického rozvoja Slovenska."
Autor: Július Gembický