Kniha, o ktorej sa už začína šepkať ako o literárnej udalosti roka. Hudobný publicista Marian Jaslovský si dal námahu starostlivým zbieraním materiálu, ale predovšetkým osobnými stretnutiami vytvoriť sugestívny, plastický a veľmi exaktný obraz o človeku, o ktorom sa v súvislosti so slovenskou hudobnou scénou tak skoro neprestane hovoriť. Dielo ponúka spomienky na Ursinyho roky od detstva až do posledných chvíľ života, jeho kalendárium, diskografiu, časovú os, doteraz nezverejnené fotografie spolu s CD Pevniny a vrchy za neuveriteľných 400 korún!
Deníky Sylvie Plathové * Jota Brno, 1997; Sylvia Plathová: Ariel * Jota Brno, 1997
Americká poetka a manželka spisovateľa Teda Hughesa si založila prvý denník už v detstve a pokračovala v jeho písaní až do svojej smrti. Zápisky kráčajú ruka v ruke s jej básňami a znamenajú nemenej významnú časť jej tvorby. Slúžili jej nielen na mapovanie života a potvrdzovanie svojho vnútorného sveta, ale Plathová hovorila o denníku ako o svojej "litánii snov a pokladnici imaginácie". Denníky dopĺňa básnická zbierka Ariel z mimoriadne plodného, no posledného obdobia jej života, keď napokon namiesto "na vankúš zložila hlavu do plynovej rúry".
Stanislava Chrobáková: Krutokradma * Drewo a srd, Banská Bystrica 1997
Krutokradma je prozaický debut literárnej kritičky, vedkyne a poetky. Knižka je ojedinelý medzižánrový prozaický útvar, v ktorom prevažujú esejistické a denníkové prvky. Zahŕňa Chrobákovej spomienky, reflexie, vyznania a postrehy, viažuce sa k prvej polovici 90. rokov, v ktorých sa vyjadruje k osobným, ale aj širším spoločenským pohybom na Slovensku. Knihu včera pokrstili v bratislavskom kníhkupectve AF.
Mia Farrowová: Co pomíjí, Vzpomínky * Lidové noviny, Praha 1997
Vo svojich pamätiach si americká herečka, exmanželka Woodyho Allena, "zašla" až do svojho detstva poznamenaného ťažkou chorobou a šťastným vyliečením, do búrlivých mileneckých a manželských rokov po boku viacerých mužov, opisuje svoju dvojrolu herečky a matky a, samozrejme, dlhoročný komplikovaný vzťah s Woodym, na konci s obrovským škandálom, dramatickým rozchodom a so súdnym procesom.
Básnici snov - výber zo slovenskej nadrealistickej poézie * Q 111, Bratislava 1997
Malú antológiu slovenskej nadrealistickej poézie s výberom úryvkov z kritických a teoretických textov o surrealizme a nadrealizme zostavil Pavel Bunčák, ktorý do zbierky zahrnul autorov Jána Brezinu, Rudolfa Fabryho, Ivana Kupca, Júliusa Lenka, Jána Raka, Vladimíra Reisela a Štefana Žáryho. Od roku 1967 ide v podstate o jediný pokus postihnúť vznik, vývoj a podstatu tohto literárneho smeru.
Ján Spišák: Taeda * Vydané na vlastné náklady v Košiciach, 1997
Čerstvá, debutová básnická zbierka len 18-ročného študenta košického gymnázia, v ktorej si kladie otázku "Čo je také dôležité na živote?" Dominantnými sú motívy strachu, bolesti, smrti, fyzickej aj duchovnej, a zároveň hľadania odpovede na otázku - ktorá z nich je väčšou katastrofou...
Autor: ata