Jedna Britka, ktorá podstúpila mimomaternicové oplodnenie, nedávno porodila obojpohlavné dieťa, teda bytosť, ktorá má ženské aj mužské pohlavné znaky. Podľa štúdie, ktorú vykonal tím z Western General Hospital d` Edimbourg (Škótsko), je táto chromozomálna anomália v lekárskych análoch veľmi vzácna a jej príčinou je nevysvetliteľné spojenie dvoch z troch embryí oplodnených v skúmavke, ktorá bola implantovaná do tela matky. Implantácia niekoľkých oplodnených embryí je bežná prax, ktorá umožňuje zvýšiť šance na úspešné tehotenstvo. Teoreticky by sa mali obidve embryá vyvíjať oddelene a mali by sa z nich narodiť dvojčatá. U tejto 31-ročnej ženy sa embryá spojili a vytvorili jedno jediné postihnuté chromozomálnou anomáliou.
SPRÁVAJÚ SA AKO MUŽI
Mladé Austrálčanky čoraz viac fajčia, pijú a nedokážu sa vyrovnať so stresom tak ako ich rodičia. Majú tiež sklony k "deštruktívnemu správaniu", akým je rýchla jazda autom, resp. jazda pod vplyvom alkoholu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, na ktorom sa zúčastnil rekordný počet - 14 600 žien vo veku od 18 do 23 rokov. Odborníci varujú mladé ženy, že fajčenie, pitie, nedostatok pohybu a diéty im v neskoršom veku spôsobí vážne zdravotné problémy. Plánujú preto projekt Zdravie žien, aby zistili, ako vplývajú biologické, psychické, sociálne faktory a životný štýl na ich zdravie.
SPARŤANSKÁ VÝCHOVA
Dvadsaťpäť kilometrov dokázali prebehnúť po zasneženej Ussurijskej tajge na ruskom Ďalekom východe dvaja 12-roční chlapci. Tento "malý maratón" absolvovali v noci a navyše po tom, ako sa za 25-stupňového mrazu vykúpali v jednom horskom jazere. Agentúra ITAR-TASS, ktorá včera o tomto neuveriteľnom výkone dvoch chlapcov informovala, uvádza, že bývalý športovec Valentin Semenenko je zakladateľom klubu Deti 21. storočia. Hoci klub vznikol len nedávno, záujem o jeho činnosť už prejavilo 30 detí. "Sparťanská výchova" malých otužilcov nepredpokladá iba zimné kúpanie v horských jazerách a polomaratónske trasy po zasneženej tajge, ale deti mávajú aj hodiny hudby a ďalšie umelecké krúžky. Ich vychovávateľ je presvedčený, že to všetko im umožní vstúpiť do 21. storočia najlepšie pripraveným na život a pomôže im dosiahnuť úspechy.
MÔŽU ZA smolu GÉNY?
Nešťastní ľudia sa možno už rodia ako smoliari, tvrdia britskí vedci, ktorých náhoda priviedla k záveru, že rany osudu často dopadajú na celú rodinu. Vedcov z univerzity vo Walese ohromilo "prekvapujúce zistenie", na ktoré narazili pri štúdii genetickej spojitosti depresie na dvojičkách. Zistili, že príbuzných ľudí trpiacich častými depresiami postihuje vysoko nadpriemerný počet nešťastí. "Na týchto ľudí sa priam valí celá škála nepríjemných udalostí od smrti blízkeho príbuzného po stratu zamestnania, resp. prepadnutie," skonštatoval profesor Peter MGuffin, šéf výskumu.
KLONOVANÉ KRAVY NA POMOC ĽUĎOM
Vedci Massachusettskej univerzity v utorok oznámili, že sa im podarilo úspešne vyklonovať dve teľatá, čo podľa nich otvára nové možnosti pri výrobe liekov v kravskom mlieku. Teľatá "George" a "Charlie" sa narodili na ranči v Texase. Sú produktom kombinácie klonovania a génového inžinierstva a techník, ktoré umožňujú pozmeniť bunky dobytka a vytvoriť neobmedzené množstvo presných kópií. Podľa vedcov sa zvieratá môžu stať predkami geneticky identického stáda, ktoré bude v mlieku produkovať užitočné proteíny. Tieto by sa potom mohli z mlieka extrahovať a používať vo forme tabletiek alebo by sa mohli konzumovať priamo v mlieku.