tí prítomní, ktorí sa síce v médiách a v oboch komorách parlamentu o republikánskom a komunistickom kandidátovi vyjadrovali posmešne, cestou k volebnej urne však svoj názor zrejme prehodnotili. Nezvolenie hlavy štátu v druhom kole by totiž viedlo k trojtýždňovému odkladu, ktorý by veľmi vyostril už aj tak napätú politickú situáciu. V takomto období je podľa českej ústavy strategickou postavou práve osoba prezidenta, inak vyzbrojeného pomerne malými právomocami.
Vysvietená Španielska sála Pražského hradu síce poskytovala dôstojný rámec na voľbu prezidenta Českej republiky, ani slávnostná atmosféra však nezabránila mnohým prítomným zohrať nechutnú frašku. Aj keď budúcich dejepiscov nebude zaujímať, akým počtom hlasov bol prezident samostatnej ČR zvolený do svojho druhého a posledného volebného obdobia. Václav Havel z najtesnejšieho možného víťazstva prílišný optimizmus čerpať nemôže. "Nikto nie je doma prorokom," platí po predvčerajšej voľbe dvojnásobne.
Hoci sa na západ od ČR pred Havlom rozprestierajú červené koberce, doma je vnímaný ako rozporuplný politik. Jeho posledné funkčné obdobie nebude ľahké, prezident sa stále častejšie stáva terčom kritiky politických strán, dokonca aj zo strany doteraz najlojálnejšej KDU-ČSL.
Oveľa alarmujúcejšou je však pre českého diváka, sledujúceho priamy prenos voľby prezidenta, skutočnosť, v koľkých prejavoch sa objavili xenofóbne, pochybne vlastenecké a rasistické tóny. Fakt, že staronovému prezidentovi k zvoleniu v druhom kole pomohla práve neprítomnosť väzneného šéfa republikánov Miroslava Sládka, preto vzbudzuje veľké obavy z nárastu extrémistických nálad v českej spoločnosti.
Autor: EVA GRUBEROVÁ, Praha (Autorka je stála spolupracovníčka