Už druhý rok "straší" nielen ôsmakov a deviatakov, ale najmä ich rodičov redukcia počtu prijímaných žiakov na stredné školy. V súvislosti s prechodom na základnú deväťročnú školu si síce každý žiak končiaceho ročníka základnej školy môže podať prihlášky na strednú školu, tie však môžu prijať obmedzený počet žiakov - z ôsmakov iba jednu tretinu. Preto sme oslovili vedenia niektorých stredných škôl, aby sme sa dozvedeli, koľko tried v porovnaní s minulým rokom otvoria a čo to pre školu znamená.
RNDr. PAVEL SADLOŇ, riaditeľ, Gymnázium na ul. Ladislava Sáru, Bratislava: "Tento rok otvoríme tri triedy. Jednu v rámci osemročného gymnázia, jednu so všeobecným zameraním, do ktorej prijmeme 24 žiakov a jednu triedu v rámci bilingválneho štúdia v talianskej sekcii, do ktorej prijmeme 36 žiakov. Minulý rok sme otvárali 4 prvé triedy, takže budeme mať o triedu menej. Celkovo však počet tried klesne o dve - končí nám päť maturitných tried. Pre učiteľský zbor to znamená minimálne štyri úväzky. Budeme sa musieť rozlúčiť s dôchodcami, ktorí u nás učili niekoľko hodín, s učiteľmi, ktorí boli na dobu určitú. Niekoľkým učiteľom nezabezpečíme plný úväzok."
ANNA MIHÁLIKOVÁ, zástupkyňa riaditeľa, Gymnázium v Novej Bani: "Napriek skutočnosti, že sme jediné gymnázium v celom okrese Žarnovica, minulý rok 1997/1998 sme mohli prijať do dvoch prvých ročníkov osemročného a klasického gymnázia len po 30 žiakov. V budúcom školskom roku máme od Krajského úradu v Banskej Bystrici povolené opäť len dva prvé ročníky s 30 žiakmi v osemročnom a 25 v klasickom štvorročnom gymnáziu. Záujem o štúdium je však trikrát väčší, ako môžeme uspokojiť. Problém vidím najmä v priestorových možnostiach školy, ktoré sú v dnešnej dobe naozaj nedostačujúce."
Mgr. NADEŽDA ZÁVADSKÁ, riaditeľka, Bilingválne anglicko-slovenské gymnázium v Sučanoch: "Odbor školstva Krajského úradu v Žiline nám povolil aj na budúci školský rok otvoriť dve prvé triedy s počtom 65 žiakov. V tomto roku máme 66 prvákov. Keďže sa počet tried nemení, na našom gymnáziu nepríde k zmenám počtu učiteľov. Štúdium je 5-ročné a až 9 predmetov sa vyučuje v angličtine, na čo škola má zabezpečených 9 zahraničných lektorov z anglicky hovoriacich krajín."
JÁN MALACH, riaditeľ Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici: "V školskom roku 1997/1998 sme otvorili dve triedy s 52 študentmi v šiestich odboroch. Nasledujúci rok bude v podstate rovnaký, opäť otvoríme dva prvé ročníky, do ktorých prijmeme 48 žiakov. Momentálne nemáme problémy s nedostatkom odborných ani všeobecných pedagógov a nehrozí nám ani ich nadstav. Skôr by som povedal, že v budúcnosti budeme potrebovať viac jazykárov a rozhodne kvalifikovaného pedagóga na študijný odbor výpočtová technika, ktorý plánujeme v budúcom školskom roku otvoriť."
Ing. JÁN ŠTEVKO, riaditeľ, Stredná poľnohospodárska technická škola v Rimavskej Sobote: "V školskom roku 1997/1998 sme mali povolené otvoriť tri triedy po 26 žiakov. Podľa predbežných informácií sa k nám hlási 169 žiakov a otvoríme opäť tri triedy, no už iba po 20 žiakov. Z tohto dôvodu by sme pravdepodobne boli nútení prepustiť 2 až 3 pedagógov. Nestane sa tak len preto, že niektorí učitelia odchádzajú do dôchodku."
MUDr. KATARÍNA KOPECKÁ, riaditeľka, Stredná zdravotnícka škola v Rožňave: "Záujem o štúdium na našej škole je veľký a zrejme budeme môcť prijať iba každého tretieho uchádzača. V novom školskom roku nám Ministerstvo zdravotníctva SR povolilo otvoriť v štvorročnom odbore všeobecná sestra jednu triedu s vyučovacím jazykom slovenským a jednu s maďarským. Na rozdiel od vlaňajška bude menej o jednu triedu - diplomovaná všeobecná sestra. Učitelia však nadbytočnými nebudú, pretože pre absolventov stredných odborných učilíšť bez maturity otvárame trojročné denné nadstavbové štúdium v odbore všeobecná sestra. Diaľkovo u nás môžu študovať i absolventi SOU, ktorí pracujú v nemocniciach ako sanitári, ktorí si môžu zvoliť i odbor všeobecná sestra a dopĺňať si kvalifikáciu."
Mgr. PETER BALKO, riaditeľ, Gymnázium Veľká okružná v Žiline: "Tak ako teraz, aj na budúci školský rok nám krajský odbor školstva povolil otvoriť 5 prvých tried. Jedna bude s matematickým zameraním, druhá je športová, tretia jazyková (angličtina, nemčina) a dve ďalšie sú všeobecného zamerania s tým, že sa formou voliteľných predmetov budú študenti od druhého ročníka špecializovať v určitých predmetoch. V tomto školskom roku sme prijali 161 žiakov z 303 uchádzačov. Podľa predbežných prihlášok sa tohto roku o štúdium uchádza až 334 žiakov."
Mgr. JÁN KUNC, riaditeľ, Gymnázium J. A. Komenského v Košiciach: "V predchádzajúcom školskom roku sme otvárali tri triedy päťročného štúdia, teraz to budú dve a namiesto dvoch vlaňajších tried osemročného štúdia iba jednu. Neuspokojíme tak rastúci záujem o štúdium na našom protestantskom gymnáziu, ktoré však má ekumenický charakter, lebo medzi našimi žiakmi sú i deti z rímsko- a gréckokatolíckych rodín i z ateistického prostredia. Problém s profesormi na našom bilingválnom gymnáziu nie je. Učia u nás aj 8 pedagógovia z USA."
RNDr. ZUZANA MUNKOVÁ, riaditeľka, Gymnázium Jura Hronca, Bratislava: "V budúcom školskom roku nám krajský úrad povolil otvoriť jednu triedu s 24 žiakmi. Tento rok sme otvorili dve triedy s 34 žiakmi, budeme mať teda menej tried aj menej žiakov. Budeme sa musieť rozlúčiť s externými učiteľmi. Z interných učiteľov nebude žiadny nadbytočný, ale niekoľkým nebudeme môcť zabezpečiť plný úväzok. Ak s tým učiteľ súhlasí, nemusí mať plný úväzok, ale úmerne sa mu kráti plat. V takomto prípade môžeme očakávať, že niektorí učitelia odídu."
Autor: ch, ks, rim, eb, jf