ktoré stále viac ohrozuje krehký mier v provincii. "Som odhodlaná nepripustiť, aby našu vôľu prekazili odštiepenecké skupiny, ktoré majú záujem len o to, aby sa zrútili mierové rozhovory," uviedla Mowlamová.
Primitívnou taktikou "oko za oko, zub za zub" posúvajú pomerne malé ozbrojené skupiny Severné Írsko znova k priepasti krvavého násilia. Poslednou obeťou sa stal 52-ročný katolícky taxikár, ktorý bol chladnokrvne zastrelený za volantom svojho auta. Jeho smrť majú na svedomí protestantskí extrémisti z organizácie Združenie na obranu Ulsteru, ktorej politické krídlo Ulsterská demokratická strana sa zúčastní mierových rozhovorov na zámku Stormont pri Belfaste. Stalo sa tak len 12 hodín po tom, ako katolícka odštiepenecká organizácia Írska národnooslobodenecká armáda (INLA) zabila protestantského obchodníka. V uplynulom mesiaci bolo v Ulsteri zabitých až 7 ľudí, a to napriek tomu, že tu stále oficiálne platí prímerie.
Vodca unionistov David Trimble včera ale varoval, že vražda taxikára "predstavuje veľmi reálne nebezpečenstvo, že slabnúce prímerie sa zrúti". Hlavný vyjednávač republikánskej strany Sinn Fein Mitchell McLoughlin vyhlásil, že vraždy "vôbec nijako neprispievajú k nájdeniu mieru". Ale cynicky dodal, že "ľudia budú aj naďalej umierať", pretože politický proces neponúka životaschopnú alternatívu. K upokojeniu situácie v Ulsteri zatiaľ neprispelo ani rokovanie britského premiéra Tonyho Blaira s vedením strany Sinn Fein, ktorá zastupuje záujmy Írskej republikánskej armády. Vodca Sinn Fein Gerry Adams pri schôdzke Blairovi povedal, že nežije v reálnom svete, pokiaľ si myslí, že katolíci prijmú najnovší mierový plán, ktorý predložil Londýn a Dublin.