PRAHA (ČTK) - Včerajšie rozhodovanie českých poslancov a senátorov o tom, akým spôsobom sa uskutoční voľba prezidenta ČR sprevádzali zásadné procedurálne spory. Obidve parlamentné komory nakoniec podporili, aby sa voľby konali tajným spôsobom. Zásadný spor ale vyvolal návrh senátorov z ODA Jitky Seitlovej a Michaela Žantovského, aby sa voľba konala verejne - podľa mien. Návrh na tajnú voľbu vzniesol šéf snemovne Miloš Zeman a podporila ho jednoznačná väčšina členov oboch parlamentných komôr - presne 185 poslancov a 69 senátorov. Proti tajnej voľbe bolo len 12 poslancov a päť senátorov. Seitlová ale "až do posledného okamihu" trvala na svojom návrhu, hoci ho za irelevantný označili zástupcovia rôznych strán.
Snemovňa a Senát neakceptovali ani návrh republikánskeho poslanca Martina Smetanu, ktorý ešte v priebehu parlamentnej rozpravy navrhoval, aby bol na rokovaní snemovne a Senátu prítomný a prípadne mohol aj vystúpiť republikánsky prezidentský kandidát Miroslav Sládek. Ten je v súčasnosti vo väzbe, kde čaká na súdne pojednávanie pre obvinenie z rasovej a národnostnej neznášanlivosti. Predseda snemovne Zeman, ktorý rokovanie senátorov a poslancov viedol, ale oznámil, že Smetanov návrh je nehlasovateľný, lebo parlament je legislatívny orgán a platí nezávislosť sudcovskej moci. Parlament ako legislatívny orgán podľa Zemana nemôže ovplyvňovať sudcovskú moc.
Smetana svoj návrh predniesol necelé štyri hodiny po tom, ako predseda komunistických poslancov Vojtěch Filip žiadal, aby pred poslancami a senátormi mohol prehovoriť a predniesť svoj program komunistický prezidentský kandidát Stanislav Fischer. Filipova požiadavka ale nezískala podporu.