Jediné múzeum Elvisa Presleyho mimo USA otvorili v sobotu v dánskom meste Odense, rodisku rozprávkara H. Ch. Andersena. Zhromažďuje viac ako 1000 predmetov a suvenírov spojených so životom kráľa rock and rollu, medzi nimi jeho košele, šatku, plášť, prvé platne či vstupenky na jeho posledný koncert. Všetky relikvie múzeu predali alebo zapožičali dánski zberatelia Henrik Knudsen a Benny Veilby. Elvis Presley má v Dánsku solídny okruh obdivovateľov. Jeden z nich, Birger Petersen, dokonca vlani kandidoval v komunálnych voľbách v Tornvede. Prisľúbil napríklad premenovať hlavnú mestskú triedu na Presleyho bulvár a zmeniť radnicu na Graceland, čo je sídlo v Memphise, kde rocková hviezda strávila 20 rokov života a ktoré sa stalo svätyňou pre milióny fanúšikov. Na zvolenie mu to však nestačilo.
HROB
Záhadný cudzinec neporušil ani v pondelok dlhoročnú tradíciu a položil na hrob Edgara Allana Poea v Baltimore tri ruže a poloprázdnu fľašu Martellu. Rituál sa opakuje každý rok v deň básnikových narodenín už od roku 1949. Správca umelcovho domu a múzea Jeff Jerome vždy na základe písomných žiadostí vyberie niekoľko záujemcov, ktorí akt sledujú z okien bývalého presbyteriánskeho kostola. Asi tridsaťročný muž sa tento rok objavil po tretej hodine rannej, na sebe mal čiernu koženú bundu a klobúk. Predtým, než na hrob položil fľašu koňaku, zhlboka sa z nej napil. Do tváre mu nikto zo svedkov nevidel.
OCENENIE
Režisér Francis Ford Coppola, autor snímok Krstný otec, Dracula či Čarodejník, prevezme 7. marca cenu D. W. Griffitha za dlhoročný prínos filmovej réžii. "Francis je skutočný krstný otec modernej kinematografie," povedal Jack Shea, prezident americkej režisérskej asociácie DGA, ktorá ocenenie udeľuje. Jeho držiteľmi sa už stali Stanley Kubrick, Billy Wilder, Orson Welles, Alfred Hitchcock, Frank Capra, John Ford, Cecil B. De Mille i Woody Allen.
ARCH
V týchto dňoch vyšlo dvanáste (posledné minuloročné) číslo časopisu ARCH - o architektúre a inej kultúre. Z jeho obsahu vyberáme: Polyfunkčný dom na Vysokej ulici v Bratislave * Pobočka NBS v Trenčíne * Súťaž na vilovú štvrť Třešňovka v Prahe * Nekompromisný modernista Paul Rudolph * Rekonštrukcia domov na Hlavnom námestí v Bratislave * Rozhovor s hlavným architektom Pražského hradu a svetoznámym dizajnérom Bořekom Šípekom.
KNIHA
Nejeden z nás si matematiku spája so zložitými úlohami, iný si pri nej spomenie na otravné diferenciálne rovnice... Bez ohľadu na vžitý stereotyp však mnoho ľudí vie, že matematika je v prvom rade život a o živote: okolo nás, v ďalekom vesmíre i vo vnútri hmoty. Pripomína nám to i kniha Theoni Pappasovej Potešenie z matematiky - Objavovanie matematiky všade okolo nás, ktorá vyšla koncom minulého roka vo vydavateľstve Nebojsa. Autorka nás privádza do sveta myšlienok, príbehov, paradoxov a hádaniek. Pomáha nám zbaviť sa pocitu nadzložitosti, ktorý matematika zvyčajne vzbudzuje. Popri jednoduchých úlohách kniha obsahuje aj "vážnu" teóriu - vždy však podanú zrozumiteľným jazykom. Stretneme sa tu s filozofiou, architektúrou, literatúrou, výtvarným umením, či fyzikou, biológiou, botanikou, chémiou...
Autor: pet, dík, r