Európska tlač o prezidentských voľbách v ČR

PRAHA, VIEDEŇ, BONN (ČTK) - Podľa agentúry AFP si Václav Havel môže byť istý, že v utorňajších voľbách získa ďalší päťročný mandát. Agentúra upozornila, že Havlova úloha "nadstraníckeho arbitra" bude tentoraz zložitejšia, pretože Česká republika, ktorá ..

PRAHA, VIEDEŇ, BONN (ČTK) - Podľa agentúry AFP si Václav Havel môže byť istý, že v utorňajších voľbách získa ďalší päťročný mandát. Agentúra upozornila, že Havlova úloha "nadstraníckeho arbitra" bude tentoraz zložitejšia, pretože Česká republika, ktorá "klope na dvere" Európskej únie a NATO, sa borí so znepokojujúcimi hospodárskymi problémami. Potom, čo svet hovoril o hospodárskom zázraku Českej republiky, teraz štatistiky pripomenuli Čechom tvrdú skutočnosť: zvyšovanie nezamestnanosti, zníženie rastu, nezáujem investorov a historický pokles koruny. Naviac je ČR postihnutá najhoršou politickou krízou od svojho vzniku v januári 1993.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Žiadne volebné prejavy, žiadne diskusie, nič nenasvedčuje tomu, že v utorok bude v ČR zvolený nový prezident. Všetko ale ukazuje na to, že novým prezidentom bude ten starý, napísal včerajší rakúsky denník Kurier a ďalej konštatuje, že partia, ktorá sa pre Havla zdala byť ešte nedávno jednoznačne vyhratá, môže byť nakoniec napínavá. Po poslednej politickej kríze sa totiž hlboká animozita medzi Havlom a expremiérom Václavom Klausom dostala na povrch a spôsobila na oboch stranách ťažké škody.

Voľba asi neprebehne "hladko" a je možné, že Havel bude zvolený až v druhom kole, uvádza Die Welt. Za pravdepodobné, že na zvolenie postačí jediné kolo, to považuje Frankfurter Allgemeine Zeitung a dodáva, že Česi si v posledných mesiacoch užili politického vzrušenia viac ako dosť, a tak by aspoň spoločné zasadnutie parlamentu mohlo prebehnúť v pokoji.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu