Medzi menami nových kardinálov, ktoré v nedeľu počas poludňajšieho stretnutia s pútnikmi oznámil na Svätopeterskom námestí v Ríme Ján Pavol II., mal byť aj dlhoročný spolupracovník kardinála Jozefa Tomka, Chorvát Giuseppe Uhac, ktorý zomrel ešte v ten istý deň. "Informoval som ho pred tromi dňami," povedal pápež v súvislosti so svojím rozhodnutím vymenovať za kardinála bývalého tajomníka vatikánskej Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Ďalším zaujímavým menom, ktoré sa objavilo na zozname, je doterajší nuncius v Taliansku a predtým v Rusku, arcibiskup Francesco Colasuonno, ktorý sa v 80. rokoch aktívne zúčastnil aj na vatikánsko-československých rokovaniach s predstaviteľmi vtedajšej komunistickej Husákovej vlády.
Talianske noviny v súvislosti s menami nových kardinálov pripomínajú, že najväčším prekvapením je skutočnosť, že Ján Pavol II. svojím nedeľným vymenovaním porušil limit 120 kardinálov - voliteľov (teda mladších ako 80 rokov), ktorý v roku 1973 stanovil jeden z jeho predchodcov, Pavol VI. Pápež túto skutočnosť nijako osobitne nekomentoval a tak bude mať kardinálsky zbor po oficiálnej ceremónii dňa 21. februára 166 členov, z ktorých bude mať 123 právo účasti na prípadnej budúcej voľbe pápeža.
Osem z dvadsiatich nových kardinálov patrí k "nomenklatúrnym" kádrom Rímskej kúrie a zvyšok je tvorený sídelnými biskupmi z významných svetových diecéz, akými sú Viedeň, Mexico City, Madrid, Palermo či Janov. Medzi menami nových kardinálov je aj Wojtylov krajan, 87-ročný misionár v Zambii, Adam Kozlowiecki, bývalý väzeň koncentračného tábora v Dachau.
Aj po nominácii naďalej pretrváva historická disproporcia zastúpení jednotlivých kontinentov. Naďalej najviac kardinálskych klobúkov pripadá na Európu - 56 (boli 47), 24 na Latinskú Ameriku (20), 13 na Severnú Ameriku (10), 12 na Afriku (11), 14 na Áziu (13), 4 na Austráliu a Oceániu (4). Najsilnejšou národnosťou - aj keď dnes už s najvyšším vekovým priemerom - zostávajú Taliani, ktorých je v kardinálskom zbore v súčasnosti 22.
Autor: (jk