Ritter vyhlásil, že odchod inšpektorov neznamená, že OSN ustúpila irackému tlaku. "Vrátime sa," podotkol Ritter, ktorého Irak obvinil zo špionáže pre USA. Ritter včera zároveň obvinil Irak, že neoprávnene kládol prekážky jeho skupine a zabránil jej ukončiť úlohu. "Dostali sme povolenie len na jeden vstup 12. januára a od tých čias sme nemohli pracovať na úlohe, ktorú nám zadala Zvláštna komisia OSN pre dohľad nad dodržiavaním podmienok prímeria s Irakom (UNSCOM) a ktorú sme mali ukončiť 16. januára," povedal po prílete do Bahrajnu.
Do Iraku smeruje šéf UNSCOM Richard Butler, ktorý včera v Paríži oznámil, že do newyorského vedenia komisie prijal ako politického poradcu Francúza Erica Fourniera a vo vedení komisie má v budúcnosti pôsobiť - oproti pôvodným trom - dvojnásobok Francúzov. Butler vraj taktiež zvažuje prijatie odborníkov z Číny a Ruska. Irak už od novembra minulého roka obviňuje amerických členov komisie, že pod záštitou OSN vykonávajú v Iraku špionáž pre Washington, a žiada obmedzenie počtu Američanov a Britov.
Británia včera vyslala do Perzského zálivu lietadlovú loď Invincible, ktorá vyčkávala od minulej novembrovej krízy medzi Irakom a OSN v Stredozemnom mori. Minister obrany George Robertson včera vyhlásil, že Londýn spolupracuje s ostatnými členmi Bezpečnostnej rady OSN a je rozhodnutý presadiť spoluprácu Iraku s UNSCOM diplomatickou cestou. "Ak sa nám to nepodarí, budeme uvažovať o ďalších možnostiach, vrátane použitia sily," oznámil.