Čo si myslíte o klonovaní ľudí? *ANKETA

Viacerých odborníkov na Slovensku sme požiadali, aby sa vyjadrili k vo svete momentálne veľmi diskutovanej téme klonovania ľudí.

Prof. MUDr. LADISLAV ŠOLTÉS, DrSc., rektor Trnavskej univerzity, vedúci Ústavu medicínskej etiky a bioetiky IVZ a LFUK: "Ústav medicínskej etiky a biotiky, ako spoločné pracovisko Inštitútu pre ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, jednoznačne odsudzuje zásah do biologickej podstaty, identity a integrity človeka novými technickými a technologickými možnosťami, ako je klonovanie. Celý kultúrny svet ustrnul po správe v tlači, že táto možnosť už je technicky preverená a u zvieraťa i uskutočnená. Produkovanie geneticky identických tvorov dáva možnosť rovnakú techniku reálne použiť i u ľudí. Genetické dedičstvo je nepopierateľným vlastníctvom jedinca. Akýkoľvek zákon, ktorý by klonovanie ľudí dovoľoval, by znamenal ohrozenie samej podstaty biológie človeka. Etika ako filozofia mravnosti vo vede a medicíne nikdy nebola a ani nebude inkvizítorom vedeckého pokroku. Medicínska etika chce byť práve motivačným elementom práce lekára a vedca v záujme práv človeka, jeho dôstojnosti a posvätnosti každého ľudského života, a to bez ohľadu na jeho kvalitu, trvanie a spoločenskú hodnotu. Ak ľudstvo nepovie k tomuto ,vedeckému` pokusu svoje jednoznačné nie, nikto nezastaví rútiacu sa lavínu degradácie etických princípov do priepasti anarchie, manipulácie a ohrozenia samej existencie ľudstva. Európska konvencia o bioetike jednoznačne nepripúšťa tieto pokusy u ľudí."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dr. J. P. R. M. van LAARHOVEN, riaditeľ nemocnice v Amsterdame, člen Rady Nadácie Eduardo Frei Foundation: "Klonovanie ľudí je nezmyselné a neľudské. Ľudia by nemali slúžiť lekárom alebo biológom ako technický nástroj. Myslím si, že rodenie detí je prirodzená záležitosť, ktorá vyplýva zo zväzku muža a ženy a nie z chemickej reakcie v skúmavke. Neviem sa zbaviť dojmu, že klonovanie ľudí vyplýva skôr z komerčných záujmov, alebo, čo je horšie, zo snahy vytvárať tieto ľudské bytosti s určitými aspektami, vlastnosťami. Je nedôstojné, ak sa ľudia využívajú ako materiál na komerčné účely."

MUDr. Miroslav MIKOLÁŠIK, poslanec NR SR, účastník 1. európskeho stretnutia Národných etických komisií v Madride 1992: "Klonovanie, vytváranie identického jedinca ľudskej bytosti, už nie je ani technický, ani medicínsky problém. Je to v prvom rade problém etický. Pre mňa je tento problém určitým medzníkom, ktorý nemožno prekročiť, je to rubikon, za ktorým je džungľa. Môže vznikať akýkoľvek počet vojakov, adeptov na dedičské konanie, negatívnych či pozitívnych vzorov. Mojou nádejou ako lekára a politika je Parížsky dohovor zakazujúci klonovanie a obsahujúci aj sankčné opatrenia, ktorý však nemusí byť záväzný pre všetky krajiny. Verím, že na Slovensku sa žiadne laboratórium klonovaniu nebude venovať a želám si, aby náš parlament prijal také účinné normy, ktoré by to ani nedovoľovali."

SkryťVypnúť reklamu

MUDr. Margita LUKÁČOVÁ, CSc., vedúca odelenia klinickej genetiky FN v Bratislave: "Klonovaním u človeka by sme zasiahli do najhlbšej podstaty ľudstva. Takáto manipulácia s ľudskou spoločnosťou by spôsobila napríklad nerovnováhu vo výskyte určitých chorôb, v pomere pohlaví, došlo by k ustrnutiu v prirodzenom utváraní genofondu. Mohlo by to mať katastrofálne dôsledky. Nepohlavné rozmnožovanie by zmenilo partnerský vzťah, postavenie rodiny, prinieslo by dominanciu ženy, ktorá by rozhodovala o potomstve. To by narušilo nesmierne bohatstvo spočívajúce v genofonde ľudstva, ktorý podmieňuje variabilitu nás všetkých. Produkovali by sme ľudí určitého typu a navyše by sme nemali istotu, či sme vybrali človeka s najoptimálnejším genotypom. Z iného hľadiska treba povedať, že génové manipulácie, molekulárna genetika priniesli veľký pokrok do diagnostiky a liečby chorôb. Ak sa tieto metódy rozumne využívajú, sú na prospech ľudstva. No zásady a hranice ich uplatňovania treba stanoviť v legislatíve, v právnych normách, zakotvujúcich zákaz zásahov do genetického materiálu s cieľom jeho zmeny. Nestačí spoliehať sa len na etické princípy. Už roku 1981 prišla Kodanská konvencia so zákazom využívať molekulovú genetiku na výrobu šľachtených robotov. A podobne aj náš odbor už pred šiestimi-siedmimi rokmi, keď otázka klonovania nebudila hrôzu ako dnes, navrhoval zakotviť do pripravovaných noriem zákaz génovej manipulácie. Problém, ktorý sa v súčasnosti ukazuje taký aktuálny, treba však ozaj riešiť legislatívou, a nielen dohovormi, konvenciami. Naše nedávne dejiny potvrdzujú, že niet programu a objavu, ktorý by sa nedal zneužiť. Teda na otázku, či využívať klonovanie aj u človeka, odpovedá lekárska genetika: Nie, nikdy!"

SkryťVypnúť reklamu

Doc. MUDr. Tibor ŠAGÁT, CSc.: "Je to veľmi zložitý problém, o ktorom nevieme vôbec, čo by priniesol. Myslím si, žeby to bol veľký zásah do ľudského spoločenstva. Napokon aj autority vo svete vystríhajú pred týmito experimentami. Treba však povedať, že bohatí ľudia na opustených ostrovoch ich pravdepodobne robiť budú. Väčšina ľudstva sa však hrozí tejto skutočnosti."

Autor: mj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 577
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 295
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 097
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 314
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 855
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu