Pomocou génovej techniky a biotechniky možno už dlhý čas cielenou manipuláciou dedičnej štruktúry umelo meniť dedičné informácie živých bytostí: ľudí, zvierat a rastlín.
1953 - Americkí vedci po prvý raz určili štruktúru deoxyribonukleovej kyseliny (DNA) živých buniek, umožnili tým rozširovať genetické kódy a vypracovať manipuláciu s nimi.
1981 - Na ženevskej univerzite boli transplantáciou bunkových jadier údajne klonované myši.
1982 - V USA uviedli po prvý raz na trh liek vyrobený génovou technikou (inzulín); nasledoval liek proti rakovine - interferón.
1984 - Pomocou génovo pozmeneného embrya prišlo v laboratóriách britských vedcov na svet zviera napoly ovca, napoly koza.
1987 - Austrália ohlásila, že bola vyšľachtená "superovca", ktorej mimoriadna veľkosť bola dosiahnutá pozmeneným rastovým hormónom.
1988 - V USA bol po prvý raz udelený patent na geneticky manipulované zviera, a to na myš, do ktorej génovej výbavy bol prepašovaný gén ľudskej rakoviny.
1991 - Na holandskej Leidenskej univerzite presadili ľudské gény do dojnice, čo umožnilo získavať z jej mlieka antibiotikum.
1993 - V USA sa podarilo klonovať ľudské embryo.
1996 - Vo vedeckom inštitúte v Edinburghu sa narodili dve geneticky identické ovčie dvojčatá z embryonálneho tkaniva.
1997 - Po klonovaní dospelej ovce Dolly sa znovu rozvinula diskusia o umelom kopírovaní ľudských bytostí.
1998 - Absolvent Harvardskej univerzity Richard Seed oznamuje, že mieni do troch mesiacov začať s klonovaním ľudí na základe skúseností s Dolly. Dúfa, že v priebehu poldruha roka vyprodukuje z bunky dospelého človeka prvé ľudské embryo.
1998 - Prezident USA Bill Clinton ostro vystúpil proti klonovaiu ľudí a zasadzuje sa o päťročné moratórium naň. O tomto návrhu uvažuje Kongres USA.
1998 - 12. január priniesol prvú medzinárodne záväznú právnu normu v podobe Parížskeho dohovoru, ktorý zakazuje bez výnimiek vytvárať geneticky podobné ľudské bytosti. Parížsky dohovor podpísalo 19 krajín zo 40 členov Rady Európy.
ROZDIEL
Oplodnenie in vitro (mimotelové), pri ktorom sa vajíčko a spermia spájajú mimo tela ženy a vytvoria dieťa "zo skúmavky", ktoré sa potom implantuje do matky, je založené na metódach kopírujúcich prírodu. Biologické dieťa predstavuje mužovu spermiu a ženino vajíčko. Klon nie je biologickým dieťaťom, hovoria odborníci. Pri klonovaní ľudí chce Seed použiť rovnakú techniku ako v prípade ovce Dolly - teda vziať neoplodnené vajíčko samičky, odstrániť jadro, ktoré obsahuje väčšinu genetických informácií, a nahradiť ho jadrom dospelej bunky.
DIZAJNOVANÍ ĽUDIA
Americká spoločnosť pre reproduktívnu medicínu (ASRM), ktorá reprezentuje odborníkov na plodnosť, vyhlásila dobrovoľné päťročné moratórium na klonovanie ľudí. Podľa členky predsedníctva ASRM, odborníčky na plodnosť v Baltimore Dr. Marian Damewoodovej, sa ani americká verejnosť nepostaví za takýto výskum. "Etické otázky sú jasné. Prečo sa snažiť replikovať sám seba?... Zašiel výskum neplodnosti tak ďaleko, že budeme masovo produkovať dizajnovaných ľudí?" Pridala sa k názoru, že aj keby proces fungoval, každé takto vyprodukované dieťa by bolo ohrozené. "Pri tomto postupe by ste dali starnúcu DNK do vajíčka so všetkými možnými rizikami, v neposlednom rade by ste riskovali dieťa s poškodenou DNK alebo s rakovinou," povedala.
Autor: r