Čím skôr človek začne piť, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa z neho v neskoršom veku stane alkoholik, uvádza sa v štúdii amerického Národného zdravotníckeho inštitútu (NIH). Ľudia, ktorí začnú piť pred 15. rokom, majú štyrikrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať s alkoholom vážne problémy, ako tí, ktorí začali až v 21. roku, čo je vek, od ktorého americké zákony konzumáciu alkoholu oficiálne povoľujú. Podľa štúdie NIH sa viac ako 40 percent z tých, ktorí začali piť pred dosiahnutím 15 rokov, stalo závislými od alkoholu. U tých, ktorí začali vo veku 17 rokov, to bolo asi 25 percent, zatiaľ čo medzi tými, ktorí začali s konzumáciou alkoholu až v 21 či 22 rokoch, sa závislosť vyvinula len u 10 percent.
NOVORODENCI DOSTANÚ CD
Guvernér amerického štátu Georgia Zell Miller chce presadiť, aby rodičia každého novorodenca v tomto štáte dostali do daru "cédečko" s klasickou hudbou, ktorej počúvanie podľa výskumov vedcov zvyšuje mozgovú kapacitu dieťaťa. Miller sa už obrátil na zákonodarcov, aby dali súhlas s výdavkami vo výške 105 000 USD na výrobu CD a magnetofónových kaziet. Neveriacich Tomášov v ich radoch sa pokúsil presvedčiť prehraním úryvku z Beethovenovej Ódy na radosť. Necítite už teraz, že ste múdrejší? spýtal sa poslancov po hudobnej produkcii.
DIANA MOHLA ŽIŤ
Britská princezná Diana mohla svoju nehodu prežiť, ale lekári francúzskej pohotovosti ju nechali vykrvácať. Tvrdí to profesor W. Carl Ullrich,ktorý je považovaný za svetovú kapacitu v odbore kriminológie a okrem toho je aj predsedom právneho oddelenia Európskej komisie pre otázky zločinnosti. Diana zomrela, pretože bola príliš známa a slávna. Keby sa s ňou zaobchádzalo ako s "normálnou" obeťou nehody, bola by prevezená do nemocnice omnoho rýchlejšie a mohla byť zachránená. S odvolaním sa na očitých svedkov nehody kriminológ uvádza, že Diana ešte 15-20 minút po nehode hovorila, gestikulovala a stonala. Záchranný tím však po tom, ako zistil, o koho ide, dopredu preveroval, aký je vzhľadom na spoločenské postavenie obete správny postup.
ŠLÁGROM MUŠLE A HRANOLKY
Firme Léon de Bruxelles sa nikdy tak dobre nedarilo. Vlani predala v 16-tich parížskych reštauráciách mušle a hranolky za 1,6 miliardy belgických frankov a hodnota ich akcií na parížskej burze stúpla o 128%. Rudy Vanlancker, šiesty z dedičov Léona Vanlanckera, ktorý v roku 1893 otvoril prvý hostinec v centre Bruselu, začal pred ôsmimi rokmi vo francúzskej metropole len skromne - jednou malou reštauráciou ponúkajúcou takmer výlučne mušle varené vo víne so zeleninou, zajedané hranolkami a zapíjané bielym vínom, prípadne belgickým pivom. V súčasných 16-tich reštauráciách sa podáva to isté: na mušle sa v Paríži chodí ako na hamburgery. Ceny sú ľudové aj preto, že Léon stavil na malých lacných slimáčikov, ktorí sú chutnejší a vyhovujú vraj francúzskej mentalite.
OSTRO PROTI PIRÁTSKYM KÓPIÁM
Británia bude v Európskej komisii presadzovať ostrejší postup proti pirátskemu priemyslu zaoberajúcemu sa ilegálnou výrobou hudobných nosičov. V rozhovore pre denník The Financial Times to uviedol britský minister kultúry Cris Smith, ktorý má v úmysle túto otázku predložiť na prerokovanie v apríli na summite Európskej únie v Birminghame. Za jeden z hlavných zdrojov pirátskych kópií označil britský minister východnú Európu a podotkol, že v jednej krajine tejto oblasti je veľký závod na výrobu pirátskych kópií vo vlastníctve štátu. Británia už podnikla proti pirátstvu celý rad opatrení a donútila napríklad San Marino zasiahnuť proti rozširovaniu pirátskych kópií skladby Eltona Johna Candle in the Wind.