ať prvé mimoriadne podpory nezamestnaným. Protestné hnutie nezamestnaných sa začalo už 11. decembra.
"Neustúpime!", vyhlasujú nedávno vzniknuté ochranné organizácie francúzskych nezamestnaných, ktoré veľmi aktívne podporuje tunajšia prokomunistická odborová ústredňa CGT. Minulotýždňový návrh premiéra Jospina uvoľniť z francúzskeho rozpočtu miliardu frankov na vytvorenie fondu sociálnej pomoci pre nezamestnaných ich totiž neuspokojil.
"Ani ja neustúpim zo svojej politiky," vyhlásil rovnako rozhodne Jospin, ktorý v utorok ubezpečil novinárov, že tlaku nezamestnaných neustúpi. Ministerka práce a sociálnych vecí Martine Aubryová pritom oznámila, že prvých 320 miliónov frankov je už k dispozícii na prefektúrach pre najviac postihnutých nezamestnaných. Nezamestnaní už začali vyplňovať dotazníky a prvé podpory by mali byť k dispozícii ešte pred víkendom.
Predsa však na sobotu všetky organizácie nezamestnaných, s nimi aj odborová ústredňa CGT, oznamujú nové, ešte silnejšie protestné manifestácie. Zatiaľ čo tunajšia parlamentná pravica mlčí, dôvera v osamoteného prezidenta republiky, gaullistu Jacquesa Chiraca opäť stúpa. Nejednotní su v ľavicovej koaličnej vláde komunisti i Zelení, ktorí namiesto podpory Jospina skôr vládu kritizujú. Kritika vlády vo Francúzsku je tak nielen sociálna, ale prichádza z jej vlastných radov.
O bezprostrednom osude Jospinových sociálnych reforiem a vládnych návrhov, medzi nimi aj toho, ktorý by mal uzákoniť skrátenie pracovného času z 39 na 35 hodín týždenne, rozhodne sila protestných manifestácií francúzskych nezamestnaných už túto sobotu. Vo Francúzsku prichádza k slovu nie politika, ale ulica. A nič na tom nezmení ani štatistikami podporovaný fakt, že Francúzsko stále patrí medzi prvých 10 najbohatších krajín súčasného sveta.
Autor: ADOLF BAŠTA, Paríž (Autor je stálym spolupracovníkom SME)