Prehľad hlavných ekonomických udalostí roku 1997 vo svete

JANUÁR

1. - Predsedníctvo v Európskej únii (EÚ) prevzalo Holandsko.

23. - Druhá najväčšia juhokórejská oceliareň koncern Hanbo Group vyhlásila bankrot pre neschopnosť splácať dlh vo výške 5,8 miliárd dolárov, kríza si vynútila zásah centrálnej banky; neskôr vyšetrovatelia obvinili rad vysokých činiteľov z korupcie a sprenevery a juhokórejská vláda podala v dôsledku nestálej politickej krízy 26. februára demisiu.

27. - MMF schválil vytvorenie fondu, ktorého účelom bude pomoc krajinám, ktoré sa ocitnú na prahu finančnej krízy a ohrozia tak stabilitu celého svetového menového systému.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

31. - Predstavitelia hospodárskeho a politického sveta sa zišli vo švajčiarskom letovisku Davos na 27. ročníku Svetového ekonomického fóra. Štátnici dva dni diskutovali predovšetkým o informačných technológiách a o postupe európskej integrácie.

FEBRUÁR

1. - Predseda komisie EÚ Jacques Santer vyhlásil, že rokovanie s kandidátskymi krajinami o pripojení k EÚ začnú v roku 1998.

8. - Rokovanie ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 o stabilizácii dolára, ktorý v poslednej dobe nebývalo spevnil.

27. - Bulharská vláda uverejnila svoj plán na razantné zvýšenie cien elektriny, palív a telefónnych poplatkov s platnosťou od 1. marca. Hlavným dôvodom je úpadok kurzu bulharského leva proti doláru.

SkryťVypnúť reklamu

MAREC

6. - Škandál vyvolalo oznámenie, že dvaja z riaditeľov najväčšieho japonského maklérskeho domu Nomura Securities nelegálne prevádzali zisky fondov spravovaných Nomurou na účet spriaznenej firmy. Dvaja previnilí manažéri ihneď rezignovali na svoju funkciu a 14. marca odstúpil tiež prezident spoločnosti Hideo Sakamaki.

7. - Predsedovia vlád Ukrajiny a Slovenska podpísali v Užhorode spoločné vyhlásenie o liberalizácii vzájomného obchodu a medzivládnu dohodu o vzájomnom zamestnávaní občanov.

27. - Taliansky vládny kabinet schválil opravný "minirozpočet", ktorý má Taliansku umožniť kvalifikáciu do Európskej menovej únie (EMÚ), kam môžu vstúpiť len tie štáty, ktoré stlačia deficit štátneho rozpočtu pod tri percentá HDP.

APRÍL

SkryťVypnúť reklamu

2. - Generálny riaditeľ MMF Michel Camdessus prisľúbil Rusku obnovenie finančnej pomoci v prospech urýchlenia transformácie ruskej ekonomiky a urýchlenia hospodárskeho rastu. MMF od začiatku roku nevyplatil Rusom žiadne peniaze z dôvodov spomalenia tempa ruských reforiem, predovšetkým v daňovej oblasti.

12. - Rumunsko sa stalo šiestou krajinou Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA). Dohodu o pristúpení od 1. júla podpísali v Bukurešti ministri priemyslu a obchodu.

22. - Na funkcie v škandálom zasiahnutej Nomure rezignovali prezident spoločnosti Masaši Suzuki a 15 členov správnej rady.

25. - Francúzsko a Kuba podpísali v Paríži napriek protestom USA dohodu o ochrane investícií.

23.-29. - Jarné spoločné zasadanie MMF a Svetovej banky uviedlo do života dlho očakávaný plán úľavy dlhov tým najchudobnejším krajinám sveta, ktoré vykonávajú zodpovednú hospodársku politiku a ekonomické reformy.

SkryťVypnúť reklamu

27. - Zasadanie ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk krajín G7 vo Washingtone sa venovalo hlavne problému silného kurzu amerického dolára.

MÁJ

5.-6. - Prvé investičné konferencie Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) sa uskutočnili v New Yorku. Podľa námestníka ministra obchodu USA Stuarta Eisenstata USA jednoznačne podporujú regionálnu integráciu v rámci CEFTA.

9. - Na konferencii o malých a stredných firmách v Budapešti predložilo Maďarsko vládny plán podpory malých a stredných firiem, hlavne dodávateľov zahraničných firiem pôsobiacich v krajine.

13. - Japonská komisia pre cenné papiere a burzy (SESC) požiadala vyšetrovateľov, aby podali na najväčšiu japonskú maklérsku spoločnosť Nomura Securities a jej troch bývalých manažérov žalobu za ilegálny prevod peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

19. - Ruský premiér Viktor Černomyrdin predložil ambiciózny program hospodárskych, sociálnych a fiskálnych reforiem, ktorých prvoradým účelom je zabezpečiť rast ruskej ekonomiky a prekonať rozpočtovú krízu.

20. - Škandál okolo nelegálnych prevodov peňazí pri japonských maklérskych spoločnostiach Nomura Securities sa rozšíril do politickej sféry, keď vyšlo najavo, že traja ministri vlády majú v tejto firme založené účty.

21. - Britská vláda oznámila revolučné zmeny v regulácii bankovníctva, penzijného systému a poistenia. Minister financií Gordon Brown v parlamente uviedol, že zodpovednosť za bankový dozor prevezme od centrálnej banky Rada pre cenné papiere a investície (SIB), ktorá tak bude dozerať na celý finančný sektor.

- Plán rozsiahlej reformy amerického bankového a finančného sektora, ktorý zruší 60 rokov trvajúce bariéry medzi jednotlivými odvetviami, takisto predstavil aj minister financií USA Robert Rubin.

SkryťVypnúť reklamu

28. - Švédsko ukončilo dlhotrvajúce špekulácie ohľadne svojho vstupu do Európskej menovej únie a ohlásilo, že sa k EMU na jej začiatku v roku 1999 nepripojí.

30. - Bývalý prezident japonskej maklérskej spoločnosti Nomura Securities Co Ltd Hideo Sakamaki bol zatknutý v súvislosti so škandálom okolo nelegálnych prevodov peňazí.

JÚN

4. - Rada bezpečnosti OSN jednomyseľne schválila predĺženie dohody "ropa za potraviny" o šesť mesiacov. Dohoda umožňuje Iraku každých 90 dní predať ropu v hodnote jednej miliardy dolárov a za ne nakúpiť potraviny a lieky.

4. - Tokijskí vyšetrovatelia po prvý raz priamo obvinili japonskú maklérsku spoločnosť Nomura Securities za nelegálne rokovanie v súvislosti so škandálom okolo prevodu peňazí Nomury v prospech vydieračskej skupiny "sokaja".

SkryťVypnúť reklamu

15. - V Istanbule vzniklo spojenectvo ôsmich islamskych krajín (Developing 8, D8), ktoré chce ako protiváha vytvárať spoločné obchodné, priemyslové a finančné projekty.

16.-17. - Summit EÚ v Amsterdame uzatvoril pätnásťmesačnú medzivládnu konferenciu podpisom amsterdamskej zmluvy; dosiahnutej dohody o Pakte menovej stability.

18. - Izraelský kabinet schválil plán uvoľnenia reštrikcií v devízovej oblasti, ktorý umožní Izraelčanom po prvý raz od založenia židovského štátu v roku 1948 voľne nakupovať valuty, otvárať si bankové účty a získavať akcie a obligácie zahraničných podnikov. Doterajší minister financií Dan Meridor, ktorý s plánom nesúhlasil, podal demisiu.

19. - Kľúčová postava thajskej vlády, minister financií Amnuaj Viravan podal demisiu. Krajina čelí najväčším ekonomickým ťažkostiam za posledných desať rokov a Viravanova rezignácia výrazne vyostrila už aj tak napätú situáciu na thajských finančných trhoch. V máji zaútočili špekulanti na thajskú menu a nervozita sa preniesla i na ďalšie rozvíjajúce sa nové ekonomiky sveta.

SkryťVypnúť reklamu

- Maďarská vláda s platnosťou od 1. júla zrušila trojpercentnú dovoznú prirážku.

20.-22. - Summit siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 a Ruska sa konal v Denveri; Rusko získalo prísľub členstva v Parížskom klube veriteľských krajín, Japonsko sa postavilo proti plnému členstvu Ruska v klube (t. j. zablokovalo vznik G8).

25. - Ministri poľnohospodárstva krajín Európskej únie uzatvorili trojdňový maratón rokovaní o subvenčnej politike na novú sezónu. Podporné farmárske ceny na obdobie júl 1997 až jún 1998 zostali väčšinou bez zmeny.

- Bulharský parlament prijal nový bankový zákon, ktorý má spolu s už platným zákonom o centrálnej banke zabezpečiť stabilizáciu bulharského finančného sektora.

27. - Ministri spojov krajín EÚ prijali program na uľahčenie deregulácie na trhu medzimestských a medzinárodných telefónnych hovorov. Nový systém umožní klientom vybrať si pre diaľkové hovory inú než dosiaľ monopolnú domácu spoločnosť, bez toho, aby museli vytáčať zvláštne kódované čísla. Zavedený má byť do dvoch rokov po otvorení telekomunikačného trhu v roku 1998.

SkryťVypnúť reklamu

JÚL

1. - Predsedníckou krajinou Európskej únie sa stalo Luxembursko.

2. - V dôsledku niekoľkotýždňovej ekonomickej krízy thajská centrálna banka zrušila zavedenie meny - bahtu - na menový kôš a prešla na voľne plávajúci kurz. Baht následne devalvoval na svetových finančných trhoch o 15-20 percent.

9. - 11. - V Salzburgu sa konal 2. východoeurópsky summit Svetového ekonomického fóra (WEF). Na zasadaní diskutovalo 500 účastníkov zo 45 krajín, vrátane politikov a špičkových manažérov z reformných krajín strednej a východnej Európy, na tému "Rastúce trhy Európy".

9. - Belgickí odborári schválili kontroverzné rozhodnutie Renaultu zatvoriť továreň vo Vilvoorde neďaleko Bruselu. Po 15 hodinách rokovania si na automobilke vymohli len balík sociálnych kompenzácií a sľub, že zostane zachovaných 600 pracovných miest.

SkryťVypnúť reklamu

11. - Filipíny zrušili fluktuačné pásmo meny - pesos - po tom, čo jej kurz spadol o 6,4 percenta na 28,08 pesos za dolár.

15. - Komisia EÚ formálne schválila balík dokumentov Agenda 2000, ktorý obsahuje o. i. odporučenie začať v roku 1998 vstupné rozhovory s Českou republikou, Poľskom, Maďarskom, Estónskom, Slovinskom a Cyprom. Zároveň tiež schválila posudky na 10 pridružených krajín strednej a východnej Európy.

- Členské krajiny WTO odsúhlasili dovozné depozitá ČR do 22. septembra s podmienkou, že pokiaľ Praha depozitá do toho času nezruší, musí na októbrovom zasadaní predložiť aspoň harmonogram ich odstránenia.

koniec júla - Americký finančník George Soros uskutočnil najväčšiu investíciu v Rusku vyčlenením 980 miliónov USD na nákup podielu v telekomunikačnom holdingu Svjazinvest, ktorý bol minulý týždeň čiastočne privatizovaný.

SkryťVypnúť reklamu

30. - Európska komisia formálne schválila fúziu amerických výrobcov lietadiel Boeing a McDonnell Douglas. Skončilo tak päťnásťmesačné šetrenie a rokovanie, ktoré hrozilo prerásť v transatlantickú obchodnú vojnu. Spojením Boeingu s MDD vznikne najväčšia svetová firma na poli civilnej i vojenskej leteckej techniky s 200 000 zamestnancami a ročným obratom takmer 50 miliárd USD. Vláda USA schválila fúziu 1. júla.

AUGUST

4. - Ruský prezident Boris Jeľcin oznámil, že od 1. januára 1998 bude ruský rubeľ denominovaný tak, že sa z jeho nominálnej hodnoty škrtnú tri nuly a 1000 starých rubľov sa vymení za jeden nový. Doterajšie bankovky budú platiť dokonca roku 1998 a vymenovať za nové sa budú môcť dokonca roku 2002.

8. - Japonská maklérska spoločnosť Nomura Securities Co. dostala najvyššiu možnú pokutu od Tokijskej akciovej burzy a Japonskej asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Obe organizácie uvalili na firmu pokutu 100 miliónov jenov (850 000 USD) v súlade s trestami za nelegálne transakcie s vydieračmi "sokaja".

SkryťVypnúť reklamu

11. - Manažéri japonskej Yamaichi Securities, jednoducho z najvýznamnejších maklérskych domov, oznámili svoju demisiu, a vzali tak na seba zodpovednosť za "pochybné transakcie" posledných rokov. K tomuto kroku ich priviedlo škandálne odhalenie financovania favorizovaných klientov, ktorých pobočky spolupracovali s organizovaným zločinom.

11. - Malajský ringgit spadol na najnižšiu úroveň za posledné štyri roky, oslabením o 3,5 percenta.

12. - Singapurský dolár zaznamenal najnižší kurz voči americkému doláru za posledné štyri roky.

14. - Indonézia sa rozhodla uvoľniť fluktuačné pásmo svojej meny.

28. - Čína vykročila na cestu liberalizácie importu a exportu, keď formálne založila prvý tri joint-venture so zahraničnou účasťou.

SEPTEMBER

SkryťVypnúť reklamu

5. - Spolková rada (horná komora nemeckého parlamentu) odmietla po druhý raz návrh zákona o veľkej daňovej reforme, ktorá mala vstúpiť do platnosti 1. januára 1998.

17. - Ruský minister financií Anatolij Čubajs podpísal v Paríži predbežnú dohodu o členstve Ruska v Parížskom klube veriteľov priemyselných krajín.

18. - Japonskí vyšetrovatelia vykonali rozsiahlu prehliadku v kanceláriách brokerského domu Daiwa Securities, podozrivého z nelegálnych stykov s vydieračskou mafiou podobne ako v prípade Nomury Securities. Prezident, predseda správnej rady a šesť ďalších topmanažérov Daiwy ponúklo v súvislosti so škandálom svoju rezignáciu.

23.-25. - Najväčšiu pozornosť na výročnom zasadaní MMF a Svetovej banky v Hongkongu sa, zvlášť s ohľadom na predchádzajúce otrasy mien, dostala Ázia. Ďalšími témami bola otázka pomoci rozvojovým krajinám a podlhoročnom mlčaní sa otvorene začalo hovoriť o korupcii. Definitívne bolo potvrdené miesto konania budúceho zasadania, ktorým bude v roku 2000 Praha.

SkryťVypnúť reklamu

OKTÓBER

6. - Rusko oficiálne podpísalo s Londýnskym klubom veriteľských bánk dohodu o rozložení splátok asi 33 miliárd USD komerčného zahraničného dlhu, zdedeného z obdobia Sovietskeho zväzu.

- Francúzska vláda ponúkla na privatizácii 23,2 percenta kapitálu telekomunikačného operátora France Telecom. Akcie začali byť po prvý raz obchodovateľné na parížskej burze 20. októbra.

14. - Poslednou menou, ktorá padla za obeť finančným otrasom v juhovýchodnej Ázii, sa stal stále ešte nekonvertibilný vietnamský dong. Vietnamská centrálna banka rozšírila fluktuačné pásmo dongu z päť na desať percenta, a fakticky tak devalvovala menu o päť percent.

23. - Najväčší historický prepad hongkonského indexu (Hang Seng), hlavného ukazovateľa hongkonskej burzy, o 10,4 percenta, spôsobil pád finančných trhov v Tokiu, Sydney a Singapure, a začal zrážať dolu i európske burzy (Londýn o tri percentá, Frankfurt o 4,66 percenta, Paríž o 3,42 percenta, Madrid o 2,49 percenta).

SkryťVypnúť reklamu

27. - "Čierny pondelok" zažila newyorská burza cenných papierov, keď Dow Jonesov index, ktorý sa vypočítava z cien 30 odovzdaných akcií najvýznamnejších firiem na hlavnej burze na Wall Street, poklesol o historických 554,26 bodov. Efektom domina začali nasledovne padať ceny na ďalších burzách v Európe, Austrálii i Ázii.

28. - "Čierny utorok" na ázijských burzách: Manila hlásila pokles o 6,3 percenta, Hongkong o 13,7 percenta a Tokio o 4,3 percenta. Najväčší prepad za 10 rokov zasiahol Sydney v Austrálii - o 7,2 percenta a Auckland - o 12,46 percenta.

- V Európe sa hlavné burzy prepadali v priemere o 9-10 percent.

NOVEMBER

1. - Francúzska automobilka Renault podpísala predbežnú dohodu o vytvorení spoločného podniku s ruskou automobilkou Moskvič. Podľa dohody, ktorá ráta s kapitálom 350 miliónov dolárov, začne výrobu v budúcom roku. Podnik by mal od roku 2000 vyrábať 1200 vozov Renault Mégane ročne.

10. - Ruská centrálna banka s vládou oznámili, že od roku 1998 bude zrušený režim postupne klesajúceho kurzu rubľa v tzv. koridore a nahradený pevným kurzom voči doláru s možnosťou pohybu 15 percent na každú stranu.

17. - Ruský plynárenský gigant Gazprom uzavrel strategickú dohodu o vytvorení aliancie s britsko-holandským ropným koncernom Royal Dutch/Shell. Joint-venture, ich prvým projektom bude príprava ťažby na poli Zapoljarnoje na západe Sibíri, by mal produkovať okolo 25 miliónov ton ropy a zemného plynu ročne.

20.-21. - V Luxemburgu sa na mimoriadnom summite o zamestnanosti zišli prezidenti a premiéri členských krajín EÚ. Výsledkom rokovania je dokument, v ktorom predstavitelia "pätnástky" vyratúvajú sériu krokov a postupov, ako bojovať proti nezamestnanosti. Hlavný dôraz sa kladie na riešenie náročnej situácie mladých ľudí bez práce a dlhodobo nezamestnaných.

24. - Štvrtá najväčšia japonská maklérska firma Yamaichi Securities sa rozhodla ukončiť činnosť. K najväčšiemu krachu v japonskom finančnom sektore po 2. svetovej vojne prispelo okrem výrazného prepadu cien akcií na tokijskej burze tiež odhalenie škandálu okolo úplatkov vydieračom "sokaja".

25.-26. - Piaty summit Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) sa konal vo Vancouveri, k spolupráci bolo prizvané Rusko, Peru a Vietnam.

29. - Ministri členských krajín Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) uzavreli dohodu o zvýšení ťažobnej kvóty z vysoko prekračovaných 25,06 na 27,5 miliónov barelov denne. Dohoda vytrhla tŕň z päty predovšetkým Saudskej Arábii, ktorá ako najväčší svetový producent a vývozca ropy trpela pri pôvodnej úrovni kvót nevyužitím veľkého množstva produkčných kapacít.

DECEMBER

8. - Ministri energetiky krajín EÚ sa dohodli, že do roku 2000 krajiny Európskej únie vystaví voľnému trhu a konkurencii najmenej 20 percent trhu zemného plynu.

8. - Švajčiarske bankové domy Union Bank of Switzerland a Swiss Bank Corp sa rozhodli k vzájomnému spojeniu. Fúzie týchto finančných gigantov, ktoré už teraz patria do prvej desiatky svetových bánk, vytvoria jednu z najväčších finančných skupín sveta s aktívami vyše 900 miliárd dolárov.

10. Delegáti 159 krajín sveta dospeli po 11 dňoch rokovania v Kjóte v Japonsku k dohode o znížení emisií plynov spôsobujúcich tzv. skleníkový efekt. K najtvrdším opatreniam sa zaviazali priemyselné vyspelé krajiny, vrátane kandidátov na vstup do Európskej únie; rozvojový svet naopak nesľúbil vôbec nič.

12. Šéfovia štátov a vlád Európskej únie sa dohodli na vytvorení eura, neformálneho poradného orgánu budúcej menovej únie, ktorého úlohou bude koordinovať menovú a rozpočtovú politiku krajín, kde sa od 1. januára 1999 bude platiť jednotnou euromenou. Summit EÚ tiež rozhodol, že na jar roku 1998 únia začne oficiálne rozhovory s prvou vlnou uchádzačov o vstup - Českou republikou, Poľskom, Maďarskom, Slovinskom, Estónskom a Cyprom. Paralelne bude urýchlená "príprava na rozhovory" so Slovenskom, Rumunskom, Bulharskom, Litvou a Lotyšskom.

13. - Členské štáty Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa dopracovali k revolučnej dohode o liberalizácii svetového trhu finančných služieb. Dohoda, ktorá začne platiť v marci 1999, má podriadiť oblasti bankovníctva, poisťovníctva a obchodovania s cennými papiermi pravidlám WTO.

18. - V odpovedi na ázijskú finančnú krízu schválil Medzinárodný menový fond (MMF) nový systém krátkodobých pôžičiek; úrokové sadzby budú síce vyššie, maximálne však o päť percent, a lehota splatnosti sa skráti na najdlhšie dva a pol roka.

22. - Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor`s (S&P) degradovala hodnotenie úverovej spoľahlivosti juhokórejskej vlády o štyri stupne, čím urobila z vládnych cenných papierov podradné investície. S&P znížila rating dlhodobých devízových záväzkov Kórey na B+ z doterajších BBB- a varovala, že je možné čakať ďalšiu degradáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 696
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 910
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 258
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 092
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 841
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 771
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu