Rok 1997 na slovenskom kapitálovom trhu

BRATISLAVA (SITA) - Korene finančnej krízy v IRB možno vidieť už v januári 1997, keď došlo k predaju takmer 28 % základného imania banky spoločnostiam blízkym VSŽ, a tým k presadeniu ich vplyvu v banke aj napriek nesúhlasu NBS. Podľa našej legislatívy ...

BRATISLAVA (SITA) - Korene finančnej krízy v IRB možno vidieť už v januári 1997, keď došlo k predaju takmer 28 % základného imania banky spoločnostiam blízkym VSŽ, a tým k presadeniu ich vplyvu v banke aj napriek nesúhlasu NBS. Podľa našej legislatívy totiž platí, že spoločnosti, ktoré získajú viac ako 15% v banke, majú plniť ohlasovaciu povinnosť. Pri hodnotení najdôležitejších udalostí roku 1997 to povedal pre SITA analytik spoločnosti Capital Partners Andrej Petrovaj. Podľa jeho slov zareagovali zahraniční investori na novú vlastnícku štruktúru predajom akcií zo svojho portfólia, a tak cena, ktorá sa vtedy pohybovala okolo úrovne 1 180 Sk, klesla až na súčasný stav oscilujúci okolo hranice 450 Sk," zhodnotil úvod roka A. Petrovaj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa slov A. Petrovaja bol index SAX koncom decembra 1996 na úrovni 178,05 a začiatkom januára roka 1997 začal rásť.

Zaujímavou správou druhého mesiaca v roku bolo oznámenie o kúpe Juhoslovenských celulóziek a papierní spoločnosťou Assi Domäin od skupiny Harvardských fondov a časť od KK Profin. Švédska spoločnosť predpokladala skúpiť celý majetok JCP. "V súčasnosti je ten- to plán takmer zrealizovaný," dodal.

V tomto období vyšli najavo aj komplikácie, ktoré spôsoboval minoritný akcionár spoločnosti Figaro majoritnému vlastníkovi Jacob Suchard tým, že neustále zvolával valné zhromaždenia. Odôvodňoval ich poškodzovaním svojich záujmov a nespravodlivým postojom majoritného vlastníka. "Snaha minoritného akcionára získať väčší podiel a tým aj možnosť rozhodovania v spoločnosti vyústila do nárastu ceny až na 900 Sk. Neskôr začali ceny akcií klesať a nevyhli sa ani pádu na 600 Sk, aj keď v polovici decembra sa pohybujú na úrovni zo začiatku roka," podotkol Petrovaj. Až posledný týždeň na burze v tomto roku došlo k nárastu nad hranicu 1 000 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie Ústavného súdu SR o neústavnosti nariadenia vlády o vydaní a použití investičných kupónov v rámci dlhopisovej metódy a jeho problémové časti ako obchodovanie s dlhopismi FNM SR, organizovanie trhu s dlhopismi zo strany FNM a nákup prostredníctvom splnomocnencov, ktorých určilo FNM SR, tiež poznačilo slovenský kapitálový trh. "Toto nariadenie vlády malo totiž vplyv nielen na rozhodnutie domácich investorov" ale aj zahraničných," konštatoval A. Petrovaj. Podľa jeho slov nastal v tom čase zlom, keď mohol začať obchodovať s vydanými dlhopismi každý obchodník s cennými papiermi bez ohľadu nato, či bol splnomocnencom FNM SR, alebo nie. Za neústavné bolo napríklad považované stanovenie minimálnej ceny.

V apríli sa začal výraznejšie prejavovať klesajúci trend na kapitálovom trhu predovšetkým pod vplyvom zverejnených výsledkov hospodárenia. Veľa spoločností vykázalo horší výsledok ako v roku 1996.

SkryťVypnúť reklamu

V máji sa vyplácajú dividendy. Len veľmi málo spoločností schválilo dividendu, a keď ju schválilo, tak len veľmi nízke. VÚB kupón schválil vyplatenie dividendy vo výške 10 Sk, VSŽ 40 Sk, PVT 65 Sk a Biotika 10 Sk. "Výraznou črtou tohto obdobia je nárast sadzieb na peňažnom trhu, čo spôsobuje odliv z kapitálového trhu. Zahraniční investori, ktorí držali málo pozícií na kapitálovom trhu, si začínajú robiť krátkodobé úložky na peňažnom trhu skôr, ako by to mali investovať v akciách," dodáva Petrovaj.

V júni si berie vláda SR vzor Českej republiky a pripravuje ekonomický balíček, ktorý má zabezpečiť boj s narastajúcim rozpočtovým a obchodným deficitom. Najskôr zavádza dovozné depozitá, neskôr ich nahrádza dovoznou prirážkou. "Tieto aktivity vlády mali tiež vplyv na hodnotenie SR z pohľadu zahraničia," upozornil A. Petrovaj.

SkryťVypnúť reklamu

V júni udelila NBS prvú licenciu na hypotekárne úvery VÚB a v tomto mesiaci zároveň došlo k uvaleniu antidumpingoveho cla na bezšvíkové rúry Železiarní Podbrezová. "Slovenské lodenice zvolali riadne valné zhromaždenie a znížili základné imania o 30 mil. Sk a to tak, že akcie transformovali na zamestnanecké akcie. Predaj časti majetku Slovnaftu ovplyvnil v lete kapitálový trh dosť výrazne. Majoritným akcionárom sa stala Slovintegra s 66,09 % podielom na základnom imaní. Podiel FNM SR tak zostal len 1,39 %. Prevod časti majetku Slovintegre sa uskutočnil hlboko pod cenu. "Nebolo to vypísané formou konkurzu, ale bolo to nasmerované presne určenému účastníkovi," dodal Petrovaj.

V septembri Závody SNP prejavili záujem o účasť na revitalizačnom programe. Chirana Prema oznámila stratu 24,1 mil. Sk, jej výroba poklesla o 10 % a objavil sa predpoklad prepúšťania zamestnancov, čo by malo vplyv na daný región. V priebehu septembra nastáva rast cien Nafty, Slovnaftu a Slovakofarmy. "Išlo však len o umelé ťahanie cien, reálny záujem sa neobjavil," podotkol.

SkryťVypnúť reklamu

V októbri sa Slovakofarma intenzívne pripravuje na upísanie novej emisie.

V októbri vláda schválila návrh novely zákona o NBS o zvýšení členov Bankovej rady z 8 na 10, pričom piatich mala menovať vláda. "Parlamentom tento návrh neprešiel, ale opäť to vrhlo negatívny signál na Slovensko," podčiarkol A. Petrovaj.

"Kým v úvode roka 1997 osciloval index SAX okolo 180 bodov, v apríli vzrástol na 200 bodov, v júli však začal klesať a padol až na 165 bodov. V súčasnosti má index pomaly stúpajúci trend, čo predstavuje bodovú hranicu podobnú s januárovou úrovňou," ukončil A. Petrovaj.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 724
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 831
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 025
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 678
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 170
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu