Nezamestnanosť v ČR koncom minulého roka dosiahla 5,2 %. V histórii ČR je to od roku 1990 najvyššia miera nezamestnanosti. Nezamestnanosť podľa okresov je dosť nerovnomerná. Kým v Prahe a v blízkom okolí sa pohybuje okolo 2 %, v štyroch severočeských okresoch Most, Chomutov, Louny, Teplice a tiež v Karvinej presiahla 10 %. Medzi registrovanými nezamestnanými je 56 % žien a 16 % absolventov škôl. Na jedno voľné miesto evidujú úrady práce v ČR priemerne štyroch nezamestnaných, ale v niektorých regiónoch je tento pomer podstatne horší. Ekonomickí odborníci v ČR nepovažujú zvyšovanie miery nezamestnanosti za vyslovene negatívny jav, lebo ho spôsobuje ozdravovanie mnohých podnikov, medzi nimi aj Českých dráh a bánk, vrátane veľkých. Prepúšťanie ohlásil aj národný telekomunikačný operátor SPT Telecom, v dôsledku zmeny prevádzkovej technológie. Odborníci usudzujú že nezamestnanosť v ČR počas roka dosiahne až 6,5 %.
Nižšie clá
Začiatkom tohto roka sa mierne znížili colné sadzby, najmä potravinárskeho tovaru, ktoré platia pri dovoze do ČR. Zníženie pripravila vláda v decembri, vyplýva to z tzv. Uruguajských dohôd v rámci nadnárodného združenia GATT. Od začiatku tohto roka sa znížili clá aj za priemyselný tovar vyrábaný v ČR: osobné a nákladné automobily, obuv a sklo. Asi o jedno percento sa znižuje clo na kávu, zmrzlinu, cukor, maslo, pšenicu, hrozno. Clo na hovädzie, bravčové a kuracie mäso sa znížilo až o dve percentá. Agrárne záujmové skupiny znižovanie ciel kritizujú. Bývalý premiér Klaus povedal, že zníženie ciel spôsobí zníženie príjmov do štátneho rozpočtu o 2 mld Kč, s ktorým sa pri zostavovaní rozpočtu počíta. Priemerná colná sadzba pre všetky tovary má byť tento rok 2,9 %, minulý rok bola 3,2 %.
Kožený kúpil majetok HPH
Harvardský priemyselný holding, a.s. HPH, ktorý vznikol v roku 1996 kontroverzným zlúčením niekoľkých Harvardských fondov z prvej vlny kupónovej privatizácie, bol v auguste minulého roka rozhodnutím akcionárov daný do likvidácie. Majetok HPH v máji minulého roka predstavoval takmer 20 mld Kč. Likvidácia HPH sa vykonala tak, že bola vyhlásená verejná súťaž na predaj majetku HPH. Vyhral ju koncom minulého roka Viktor Kožený, ktorý má za HPH zaplatiť 10 mld Kč. Ten istý Viktor Kožený v roku 1991 založil investičnú spoločnosť HC&C, ktorá založila pre kupónovú privatizáciu niekoľko investičných fondov, ktoré svojou reklamou rozhýbali kupónovú privatizáciu. Kožený predbežne ponúka vyplatiť akcionárom HPH 600 Kč za akciu, ale až v roku 1999. Českí ekonomickí komentátori tvrdia, že Kožený nesplnil sľuby svojim akcionárom a podielnikom, ktoré dával pri rozbehu kupónovej privatizácie, ale aj neskôr pri transformácii fondov na HPH.
Spolchémia je v rukách ČNB
Českú finanční, a.s. Praha, založila minulý rok ČNB. Cieľom tejto spoločnosti bolo preberať pochybné úvery od menších českých bánk, ktoré sa prihlásili do programu reštrukturalizácie časti bankového sektora vyhláseného v roku 1996 ČNB. Nedávno ohlásila chemická spoločnosť Spolchemie, a.s. Ústí nad Labem, že jej faktickým majiteľom sa stal opäť štát prostredníctvom Českej finančnej, hoci bola v roku 1995 privatizovaná kupónovou metódou. V roku 1996 väčšinu akcií Spolchemie sústredila Foresbank, a.s. Zlín, tá však za rok 1996 vykázala vysokú stratu a ČNB jej požičala veľkú sumu na jej ozdravenie. Ako protihodnotu Foresbank odovzdala Českej finančnej 53 % akcií Spolchemie, ktorá má základné imanie 2,9 mld Kč. Predstaviteľ Českej finančnej nevylúčil predaj akcií Spolchemie vážnemu záujemcovi.
Autor: jv