V decembri minulého roka bol vládou schválený vstup SPP do spoločného podniku Slovrussgas, a.s. Bratislava, vytvoreného spolu s ruským plynárenským gigantom - Gazpromom. Okrem štandardných činností pokrývajúcich zabezpečenie dovozu plynu a jeho exportu tretím krajinám je jedným z cieľov spoločného podniku neľahká úloha - zabezpečiť predaj slovenských výrobkov v Ruskej federácii. SPP sa v posledných mesiacoch výrazne angažuje nielen v rámci spolupráce s Gazpromom. Po už v lete držaných podieloch v OFZ a v Slovenskej kreditnej banke získal SPP v druhom polroku minulého roku viac ako 6-percentný podiel v Nafte Gbely a viac ako 10-percentný podiel v novej emisii Slovnaftu. Už vo februári minulého roka získal SPP 10-percentný podiel v DMD holdingu, a.s., "štátnej" akciovej spoločnosti vlastniacej výrazné podiely vo väčšine veľkých strojárenských podnikov.
Samostatnú kapitolu tvoria ceny, za ktoré SPP získal svoje podiely, zvlášť, keď sa porovnajú s cenami, za ktoré tieto akcie predával FNM. Akcie nafty Gbely získal plynárenský podnik na kapitálovom trhu pri cene 2000 Sk, takmer sedemnásobne prevyšujúcej cenu, za ktorú bol privatizovaný rozhodujúci balík Nafty. Takisto pri nákupe akcií Slovnaftu prekročila kúpna cena nominálnu hodnotu, čiže opäť sa pohybovala na úrovni sedemnásobku ceny, za ktorú ešte v lete 97 predal FNM posledný 15-percentný balík akcií Slovintegre.
SPP v neposlednom rade aj vďaka svojmu monopolnému postaveniu patrí spolu so SE a ST k najziskovejším slovenským podnikom, keď za rok 1996 vykázal hrubý zisk 13,8 mld Sk. Tieto tri oriešky sú spolu s bankami poslednými nesprivatizovanými veľkými podnikmi na Slovensku. Vysokú hodnotu SPP potvrdzuje i fakt, že sa mu v lete 1997 podarilo získať syndikovaný úver vo výške 270 mil. DEM pri sadzbe LIBOR + 0,35 %.
Rozvíjajúca sa aktivita SPP v oblasti kapitálových vstupov sa nedá jednoducho interpretovať. SPP je podľa názvu stále štátny podnik. Pri takomto pohľade by bolo možné vnímať napríklad vstup do DMD holdingu ako podporu v rámci štátneho protekcionalizmu strojárenského odvetvia. DMD Holding združuje 15 slovenských strojárskych podnikov, ktoré spolu zamestnávajú zhruba 20 tisíc pracovníkov. Ročná produkcia týchto podnikov sa pohybuje okolo 8 mld Sk. Aj DMD holding sa snaží podľa slov svojho prezidenta o vyššiu prezentáciu v Ruskej federácii, pričom zároveň pripomína:" je dôležité, aby Eximbanka riešila prefinancovanie oneskorených platieb od ruských partnerov". Zdá sa, že štátom organizovaná podpora exportu smerom na východ spočíva v tom, že štát nielen pomôže podnikom pri hľadaní odberateľov, ale ešte bude za nich aj platiť.
Kapitálový vstup SPP do Nafty Gbely by mohol byť naopak vysvetliteľný čisto obchodnými záujmami, nakoľko existuje logické prepojenie medzi oblasťami podnikania oboch spoločností. Na druhej strane stále nie sú známi skutoční vlastníci Nafty a nie je jasné, nakoľko prípadný vznik spoločného podniku založeného SPP a Naftou bude iba znamenať nepriame prepojenie medzi Gazpromom a Naftou. Nafta Gbely plánuje do konca roku 2004 preinvestovať výstavbou nových podzemných zásobníkov 30 mld Sk. Bilančná suma Nafty na konci roku 1996 bola 7,3 mld Sk. Tento investičný projekt svojím objemom takmer dvakrát prevyšuje objem v súčasnosti v päťkrát väčšom Slovnafte realizovaného projektu spracovania ťažkých ropných látok.
Asi najväčším prekvapením je vstup SPP do Slovnaftu. So vstupom do Nafty má spoločnú relatívne vysokú nákupnú cenu, na rozdiel od nej neexistuje priame logické prepojenie medzi náplňou činností oboch podnikov. Nie je vylúčené, že SPP bude v nákupe akcií Slovnaftu pokračovať, krajne nepravdepodobné však je, žeby tieto nákupy boli impulzom, ktorý by konečne dostal cenu akcií Slovnaftu nad nominál.
Autor: Juraj Kováčik