Minister hospodárstva SR Karol Česnek v novom časopise Strojárstvo uviedol, že slovenské strojárstvo sa budovalo ako strategický vojensko-priemyselný komplex so zameraním na ťažké strojárstvo. To predurčilo jeho štruktúru, ktorá sa vyznačovala veľkou investičnou a energetickou náročnosťou. Od roku 1995 sa podiel strojárstva na celkovej priemyselnej výrobe zvýšil na 19 %, a zvyšuje sa jeho podiel na exporte. V prvom polroku minulého roka sa strojársky export podieľal na celkovom exporte SR 27 %. Minister povedal, že strojárstvo má významné postavenie, lebo je tu potrebný vysoký podiel kvalifikovanej práce, relatívne nižšia materiálová náročnosť a odvetvie má značnú exportnú výkonnosť.
Na inom mieste tohto časopisu Peter Magvaši, poslanec NR SR, bývalý strojársky manažér, upozornil, že obnovenie dynamiky slovenského strojárstva je podmienené zvýšením jeho konkurenčnej schopnosti. Tá sa dá podľa Magvašiho dosiahnuť reštrukturalizáciou strojárstva. Reštrukturalizácii má napomôcť zatraktívnenie slovenského prostredia pre vstup zahraničného kapitálu. Magvaši uzavrel článok vetou: "Strojárstvo patrí medzi intelektuálne a kapitálovo náročné odvetvia, ktoré však vedie k prosperite a zlepšovaniu sociálnej a duchovnej úrovne spoločnosti."
Najproblematickejšiu časť strojárstva dnes zastrešuje DMD Holding, a.s. Trenčín, - štátna akciová spoločnosť. Jej prezident Július Tóth povedal, že revitalizáciu potrebuje 11 z 15 strojárskych spoločností združených v DMD Holdingu. Tóth požaduje odpustiť týmto podnikom všetky dlhy vzniknuté z neobchodnej činnosti a pri dlhoch z obchodnej činnosti sa treba dohodnúť s veriteľmi. K dlhom z neobchodnej činnosti zrejme patria úvery a úroky z nich a platby do povinných fondov. Tóth naznačil, že napriek platnému revitalizačnému zákonu veritelia nemajú zdroje na to, aby niektoré pohľadávky strojárskym podnikom odpustili. Tóth povedal, že holding založil nové finančne nezaťažené spoločnosti, ktoré prosperujú.